Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 503
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 6189168 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

Log kayıtlarının tutulması
  Log kayıtlarının tutulması
Hepinizin bildiği gibi, ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcıların uyması gereken yükümlülüklerden bir tanesi de iç IP dağıtım loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine düzenli olarak kaydetmek ve yönetmelik gereği bir yıl süre ile saklamak zorundadır. (Madde 5-(1) “d” ve “e”) Başkanlık tarafından şu ana kadar Log kayıtlarının tutulmasına yönelik örnek bir tablo sunulmadığı için birçok kafe işletmecisi log kayıtlarının nasıl hazırlanacağı ve tutulacağı konusunda fikir sahibi olamamıştır. Örnek bir tablo ile sizlere iç IP dağıtım Logları tablosunu sunuyorum. Excel programında hazırlanmış bu örnek tabloyu bilgisayarınıza indirip kendi kafenize göre düzenleme yapabilirsiniz.

 

 MAC adresini nasıl öğreneceksiniz?
Mac adresini öğrenmenin farklı yolları vardır. Bunlardan iki tanesini resimlerle açıklıyoruz. Ancak daha önce MAC adresi nedir sorusuna yanıt verelim. Ethernet, Token Ring, Wi-Fi, Bluetooth, FDDI, SCSI gibi protokollerde kullanılmak üzere, herhangi bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. MAC kelimesi Ortam Erişim Yönetimi anlamına gelir ve kısaltma terimini de İngilizce olarak yazılan anlamının yani Media Access Control baş harflerinden almıştır. MAC adresleri 48 bitlik şifrelere yazılır ve her donanımın ayrı bir MAC adresi vardır, yani şu anda kullandığımız bilgisayarın ağ kartında ve modeminde kendine özel bir MAC numarası vardır. Bu yüzden bir ağ kartları bir diğer ağ kartına veriyi yollarken alıcıyı diğerlerinden ayırmak için MAC adresinden faydalanır. Her ne kadar birbirine denk gelmesi muhtemel iki donanım olsa da, 48 bit çatısı altında üretilen numara, 2 üzeri 48 değerinde yani = 281,474,976,710,656 çeşit ağ kartını tanımlamak mümkündür ve bu kadar değer arasında birbirine denk gelmesi muhtemel görülmemektedir. MAC adresleri 16’lık tabanla yazılır ve : veya - işareti ile ayrılarak gösterilirler. 16 lık tabanda bir değer, 10 luk tabanda 4 değere karşılık geldiği için yine 48 bitlik bütünlük korunmuş olmaktadır, örnek olara 16’lık tabanda A harfi, 10’luk tabanda 4 haneli bir değere karşılık gelmektedir. Bir Mac adresi 01-23-45-67-89-AB olarak gösterilebilir.

Yukardaki resimde gördüğünüz gibi task bar'da bulunan yerel ağ bağlantısı simgesini mouse ile bir defa sağ klik yapıyoruz ve açılan pencerede Durum sekmesini tıklıyoruz.

Daha sonra ilk açılan pencerede (sol üst tarafdaki resim) Destek sekmesini tıklıyoruz ve Ayrıntılar bölümüne giriyoruz.

Yukardaki resimde de görüldüğü gibi daire içine alınmış bölüm bilgisayarınızın MAC adresi yani ethernet kartınızın fiziksel adresidir. Bu adresi log tablosuna yazın. Bilgisayarınızın MAC adresi sabittir. Siz donanımsal bir problem yaşayıp ethernet kartını değiştirmediğiniz sürece aynı kalacaktır. Makinenize format atmak bu adresi silmez ya da değiştirmez. Log kayıtları tablosundaki başlangıç tarihi ve saati ethernet kartınızı kafenizdeki donanımda kullandığınız ilk tarihtir. Ethernet kartınız bozulduğunda ve değiştirildiğinde bitiş tarihini ve saatini tabloya yazmayı unutmayın. Yeni taktığınız ethernet kartı için yeni bir log kaydı girmeniz gerekecek. (Eski log kayıtlarınızı en az bir yıl süreyle saklamalısınız.)

MAC adresini öğrenmenin diğer yöntemini anlatalım;

Yukardaki resimde görüldüğü gibi, Bilgisayarımızın Başlat menüsünden Çalıştır bölümüne giriyoruz ve komut istemi satırına cmd yazıyoruz.

Açılan DOS penceresinde komut istemi satırına ipconfig/all yazıp klavyenizin Enter tuşuna basıyoruz.

Yukarıda görüldüğü gibi ethernet kartımızın fiziksel adresi daire içine alınmıştır. Kolay gelsin.

Copyright © Klasinternet.NET


Tüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye