Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 487
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3707890 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Samsun İnternet Haftası etkinlikleri başladı

Internet 07-20 Nisan 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan İnternet Haftası etkinlikleri Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü'nde saat 14.00'de düzenlenen programda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit BERNAY'ın açılış konuşması ile başladı. Programdaki konuşmasında bilgi çağının önemine değinen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit BERNAY "Dijital ortamsız ve dijital ortam olmadan birbirimize ifade edeceğimiz bir durum artık geride kaldı. İnsanlık devamlı olarak bir ilişki içindedir. İnternet de bu ilişkiyi daha güçlendirmiştir ve güçlendirecektir" dedi.

Açılış konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Samsun Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU yaptığı konuşmada, "Hepimiz yaşadığımız dünyanın, tanık olduğumuz gelişmelerin, ortağı olduğumuz sürecin sorgulamasını yapmadığımız sürece gelişimi kendi irademiz ve çabamızla hangi yöne taşıyacağımızı, tartışacağımız müddetçe değişimin belki bir parçası olacağız, ama değişimi yönetmek ve yönlendirmenin dışında kalacağız. Eğer değer üreten, geleceği tanımlayan ve iddiasını sonsuza kadar taşımak isteyen bir bütünlük içindeyseniz en azından kendi yaşantınız içinde böylesi bir gelişmenin öncüsü ve parçası olmak istiyorsanız, bu soruları sıklıkla sormanız, cevaplarını aramanız ve yapabileceklerinizin en ötesini, yani kendinizi zorlamanız gerekmektedir" dedi.


Bilgi bu anlamda insanlığın belki ortak ama aynı zamanda yitik malı olduğunu belirten Vali GÜZELOĞLU, "Aramak, bulmak ve faydalanmak bir emek gerektirir. Hazır bilgiyi kullanmak kolay ve gerçekten belki basittir. Ama aslında bilginin temeline erişmek ve bilgi hazinesinin parçalarını çoğaltmak insanlığın ve insanın ortak ödevi ve zorunluluğudur. Bugünün dünyasında bilgi aynı zamanda bir üretim değeridir. Bugün üretim faktörlerinin en başında tartışmasız bilgi gelmektedir. O bilgiyi, ticareti de siyaseti de her yanı ve yönüyle geleceğimizi belirlemekte ve etkilemektedir" ifadesinde bulundu.


Samsun Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, "Bilgi toplumu dediğimiz, bilgi çağı dediğimiz, bilgiyle tanımladığımız her şeyin temelinde bilginin kendisi, ama onunda bir öyküsü bulunmaktadır. Bu öykünün içinde ne kadar çok ve sık varsanız o derece kazançlı ve iddialısınız. Ama çabanız bilginin kökeninde ve kendisinde yer almıyorsa, bilgi paydasına katkısı bulunmuyorsa ne yazık ki siz bilginin değerini yaratmak değil, bilgiye sahip olanların bilgiyi sundukları ve satın almak zorunda kalanlar kısmındasınız. Üretim faktörleri temelinde bilgiyi kullanan, ülkelerin, dünyanın gelişmesine verdikleri yön ve şekil tartışmasız belirleyici ve açıktır. Bugün kullandığımız bilgiler, bilgiyi üreten merkezlerin belki geriden, 5-10 yıl önceden geliştirdiği ve buluş olarak ürettikleridir. Bu ürünlerin sunulmasında kendileri tarafından belirlenmektedir. Şu anda özlemle aradığımız olmasını arzuladığımız bir çok gelişmede hazır bekletilmektedir. Ne zaman olacağı üretenlerin takdir ve tercihine bağlı bir süreçtir. Bugün dünya ticaretinin 2007 yılının son çeyreğinde internet üzerinden ulaştığı ticaret hacmi yaklaşık 140 milyar dolardır. 2006'ya göre % 18 artmıştır.Bu oranın 2008'de artacağı tartışmasızdır. Bu oran dünya ticaretinin %3,5'una eşittir. Ülkemizde internet erişim % 18'lerde sunulmaktadır. Dünya nüfusunun % 20'si internet erişimine sahiptir. Modern ve gelişmiş Türkiye'nin bu anlamda iddiasını bilişim altyapısıyla buluşturmak, taçlandırmak adına Samsun Valiliği Bilişim Koordinatörlüğü yaklaşık 1,5 yıl önce hayata geçirildi"dedi.

Tüm kamu kurumlarında öncelikle ve özellikle işkur gören birimlerde bilişim alt yapısının güçlendirilmesi noktasında bilişim koordinatörlüğümüzün ciddi çaba ve çalışmaları ve projeleri olduğunu açıklayan GÜZELOĞLU, "İl genelinde internet erişimini hem kurumsallaştırmak, hem güçlendirmek adına Samsun İnternet Kurulumuz var. İl genelindeki tüm ortaöğretim kurumlarımız, anaokullarımız ve ilköğretim okullarımızın çok büyük bir kısmı bugün internete, erişim ve bilgi teknolojisini sınıfları ile buluşmuştur. Samsun İçişleri'nin E-Devlet projelerinin örnek kentidir. Şu anda tüm ilçelerimiz E-İçişleri üzerinden yazışmalarını sürdürmektedir ve sağlamaktadır. Bir Samsun yazılım firmasının geliştirdiği yeşilkart, yaşlılık maaşı, vakıf yardımlarına dönük işlemlerin tamamen internet üzerinden sonuçlandırılması adına bir çalışma çok kısa bir süre sonra hayata geçirilecektir" ifadesinde bulundu.

Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU, "Bu hafta Türk Telekom'un internet evlerinin il merkezi ve internet evleri açılacak. Bu internet evleri internete erişimi ücretsiz sağlayacak. Bu çabayı anlamlı buluyor, gelişmesini diliyorum ve bekliyorum. Bu hafta münasebetiyle TEKMER, KOSGEB gibi kuruluşları E- Ticaretin artması adına Samsu'un sivil, ticari ve özel kesimine bu projeleri sunacaktır. Eğer taşınabilir bir bilgisayar ve internet bağlantısı sağlayacak bir alt yapısınız varsa ve de siz kendinize güvenebiliyorsanız size bilginin sınırları sonsuza kadar açık. Yeni fikirleriniz belki çağı deşitirecek ama belkide en azından sizi değiştirebilecek kadar güçlüdür" dedi.

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye