Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 709
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3517945 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Daha güvenli (IM) Anlık İletiler için 10 ipucu

Internet Anlık ileti (kısaca IM olarak bilinir), genelde daha hızlı olması dışında, e-posta gibi çevrimiçi iletişim amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Windows Messenger, AOL Instant Messenger veya Yahoo Messenger gibi bir IM programını kullanırken, göndermek istediğiniz iletiyi yazdığınızda gönderdiğiniz kişi iletiyi neredeyse aynı anda görebilir. Arkadaşınız bir yanıt yazdığında, siz de bu yanıtı görürsünüz. İnsanlar anlık ileti görüşmelerine bazen "sohbet" adını verir, ancak sohbet ve IM birbirinden farklıdır. IM, iki kişi arasındaki bir görüşmeye verilen addır; oysa sohbet, bir Internet "sohbet odasında" gerçekleşir.

IM’ yi daha güvenli kullanma

IM programı kullanarak iletişim kurmak, e-posta ile aynı güvenlik ve gizlilik risklerini doğurur, ancak bilmeniz gereken birkaç benzersiz tehlike bulunmaktadır.

1. Bir ekran adı oluştururken dikkatli olun. Tüm IM programları, e-posta adresine benzer bir ekran adı oluşturmanızı ister. Ekran adınız, kişisel bilgilerinizi içermemeli veya açığa çıkarmamalıdır. Örneğin, EtikanCan yerine FutbolSever gibi bir takma ad kullanın.

2. İstenmeyen anlık iletilere karşı bir koruyucu engel oluşturun. Ekran adınızı veya e-posta adresinizi ortak alanlarda (büyük Internet dizinleri ya da çevrimiçi topluluk profilleri gibi) listelemeyin ve yabancılara vermeyin. Bazı IM hizmetleri, kayıt yaptırdığınızda ekran adınızı e-posta adresinize bağlar. E-posta adresinizin kolayca elde edilebilmesi, size yönelik istenmeyen posta ve sızdırma saldırılarının artmasına neden olabilir.

3. Kredi kartı numaranız veya parolalarınız gibi önemli kişisel bilgilerinizi IM görüşmelerinde hiçbir zaman açıklamayın.

4. Yalnızca kişi listenizdeki veya arkadaş listenizdeki kişilerle iletişim kurun.

5. Yalnızca IM iletişiminden tanıdığınız bir yabancıyla buluşmaya karar verirseniz, uygun güvenlik önlemlerini alın. Örneğin, bu kişiyle tek başınıza buluşmayın (buluşmaya bir arkadaşınızla veya ebeveyninizle gidin) ve daima kafe gibi umuma çık bir yerde buluşun.

6. Tanımadığınız kişilerden gelen iletilerdeki resimleri hiçbir zaman açmayın, dosyaları karşıdan yüklemeyin veya bağlantıları tıklatmayın. Tanıdığınız bir kişi tarafından gönderilmiş bile olsa, iletinin (ve eklerinin) güvenli olduğunu gönderenin doğrulamasını isteyin. Güvenli değilse, anlık iletiyi kapatın.

7.İşyerinizden kişisel veya özel anlık iletiler göndermeyin. İşvereninizin bu iletileri görme hakkı olabilir.

8.Bir ortak bilgisayar kullanıyorsanız, otomatik olarak oturum açmanıza olanak tanıyan özelliği kullanmayın. Bu bilgisayarı sizden sonra kullanan kişiler ekran adınızı görebilir ve bu adı kullanarak oturum açabilir.

9.Çocuklarınızın IM kullanımını izleyin ve kısıtlayın. Bunu yapmanın yollarından biri, çocuklarınızın diğer kullanıcılardan anlık iletiler alabilmesi için öncelikle bu kişilerin sizin tarafınızdan onaylanmasını sağlayan MSN Premium IM hizmetine abone olmaktır. Ayrıca, çocuğunuzun çevrimiçi etkinlikleri ile ilgili bir rapor da alırsınız. Hizmetin içerdiği ebeveyn denetimleri hakkında daha fazla bilgi için, bkz: MSN Messenger Web sitesi.

10.İletileri almanızın mümkün olmadığı zamanlarda, bu bilgiyi diğer kullanıcılara görüntüleme şeklinize dikkat edin. Örneğin, kişi listenizdeki herkesin "Öğle Yemeğinde" olduğunuzu görmesini istemeyebilirsiniz.

 Kaynak: www.microsoft.com

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.03 Saniye