Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 488
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3707793 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Google 10 yaşında

Internet İnternet devi olma yolunun çoğunu katetmiş bulunan Google 10. yaşını idrak etti. California'da bir garajda, legodan kasasında oturan bir sunucuda başlayan Google macerası, dün 10 yaşına girdi. Google artık sadece bir arama motoru değil, video izlemeden adres bulmaya, blogdan e-postaya kadar çeşit çeşit hizmetiyle pek çok kişinin çevrimiçi hayattaki sağ kolu. Hatta, en temel internet aracı olan internet tarayıcısından bile bir tane imal etti. Peki, bu kadar mütevazı kökenleri olan bir firma, nasıl böyle alıp yürümeyi başardı?

Google'a kadar arama motorları, sonuçları, aranan sözcüğün en çok geçtiği internet sayfalarını tarayarak bulup getiriyorlardı. Ancak Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, arama sözcüğü ile ilgili en çok link içeren sayfaların getirilmesinin daha yerinde olacağını düşünüyorlardı. Haklı oldukları, daha çok sonuç buldukça Google'ı daha çok tercih etmeye başlayan milyonlarca kullanıcı tarafından kanıtlandı. Reklam gelirleri de buna orantılı olarak artınca, Google'ın dünyayı ele geçirme seferi başlamış oldu.

Ancak Google, "Kötü kalpli olma," şeklindeki şirket mottosunun ve basit, kullanışlı, dostça hizmetlerinin yansıttığı kadar sevimli bir firma olmayabilir. Google Maps, ve Google Earth'ün, kullanıcıların bilgisayarında sohbet kaydı tutmasına izin vermeyen Gtalk'un ya da e-postaları silmemeye teşvik eden Gmail'in, herkesin otomatik olarak işaretlediği "Kullanıcı sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum" seçeneğinin bulunduğu yerde "Kullanıcı etkinliğimi Google'la paylaşmayı kabul ediyorum" seçeneğinin konmuş olması gibi sinsilikler, Google'a duyulan güveni azaltıyor. Microsoft gibi kemikleşmiş tekellere duyulan tepkiden kazandığı sempati, önüne gelen her hizmet sağlayıcıyı satın alıp, yayılıp, kalantorlaşması ve karşıtı olarak sunulduğu firmalara benzemeye başlamasıyla azalıyor. Şirket holdingleşme sürecine girmeye başladığında kuruluşuna katkıda bulunan beyinler, Google'dan ayrılıp Cuil gibi (ama başarılı, ama başarısız) rekabet denemelerine girişiyor. "Çok kankayız, şahane ortamımız var, gel bak çalışırken eğleneceğiz," şeklinde çalışmaya ikna edilen yeni mezun gençler, normal mesai bitimi saatllerinde işi terkettiklerinde kınanıyorlar.

Ancak, yine de Google'ın daha iyisi bulunana kadar en verimli arama motoru ve "bulut erişim/bulut programcılık"ın ("cloud computing") öncüsü olduğunu, verdiği hizmetlerde de nadiren sorunlarla karşılaşıldığını yabana atmamak gerek. Bakalım önümüzdeki 10 yıl Google'la nasıl geçecek.

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye