Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 505
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3725704 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Messenger veya Skype programları hırsızları yakalatıyor

Bilişim Suçları İnternet bağlantılı bilgisayarlar çalındığında bulunması daha kolay oluyor. MSN Messenger, Skype, ICQ veya Camfrog gibi sohbet programı kurulu bilgisayarlar çalındıktan sonra ilk çalıştırıldığında yerini belli etmiş oluyor. Bilgisayar açıldığında aktif hale gelen sohbet programının internet ağına bağlandığı noktayı tespit eden polis, suçluya da kolaylıkla ulaşmış oluyor. Böylece Messenger ve diğer sohbet programları, bilgisayar hırsızlarının kâbusu haline geldi. Çalınan cep telefonlarının da baz istasyonunu gördüğünde verdiği sinyalden suçluya ulaşıldığını belirten uzmanlar, kullanıcılara sohbet programlarını açılışta online veya aktif hale gelecek şekilde ayarlamalarını tavsiye ediyor. Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, son zamanlarda çalınan kullanılmış bilgisayarların bulunmasının MSN Messenger gibi sohbet programları sayesinde arttığını söyledi.

Yener, “Kullanıcı eğer 'bilgisayarım ilk açılışta sohbet programımı da açsın' şeklinde ayarlama yapıyorsa çalındığı zaman ulaşmak kolay oluyor. Bilgisayar internete bağlandığı anda IP numarası sayesinde yerini belli etmiş oluyor. Bilgisayarı çalınan kişi eğer resmi makamlara başvurusunu yapmışsa Microsoft'tan da IP adresi talep ediliyor. Biz de MSN Messenger'in bağlandığı son bilgileri emniyet birimlerine iletiyoruz. Bu şekilde polis bilgisayara ulaşmış oluyor. Bu yöntemle birçok bilgisayara ulaşıldı.” dedi.

Son zamanlarda bilgisayar ile ilgili işlenen suçların çoğaldığına dikkat çeken Ekrem Yener, “Bilgisayar kullanım oranı yükseldikçe suçlara alet edilmesi de artıyor. Birkaç yıldır hiç beklenmeyen suç kavramlarıyla karşılaşıyoruz. Neredeyse her gün Adalet Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüklerinden 'Suça karışmış kişinin IP numarasını istiyoruz.' şeklinde talep geliyor. Aylık bilgi istenen dosya sayısı 100'ü geçiyor. Son zamanlarda polisler bir yere baskın yaptıklarında silah aramak yerine bilgisayara bakıyor. Çünkü suç mahallinde bilgisayar bulunması birçok bağlantıyı ortaya çıkartıyor. Yakın zamanda gerçekleşen Gamze Özçelik olayı ve Gazeteci Baki Koşar cinayetinde de polis, bilgisayar bağlantıları üzerinden suçlulara ulaştı.” şeklinde konuştu.

Emniyet ve hukukçuların artık bilişim konusunda oldukça hızlı işlem yaptıklarını ifade eden Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yener, şunları söyledi: “Eskiden bir e-posta adresinin çalınması veya internet üzerinden hakaret edilmesi gibi konuları savcılığa şikayet ettiğinizde konu anlaşılamadığı için işlem yapılması zor oluyordu. Birkaç yıldır verilen eğitimler sayesinde artık Türkiye'nin her noktasından bir dilekçeyle internet üzerinde işlenen suçların takibi yapılıp suçluya ulaşılabiliyor. Eskiden suçluların kaçabildiği tek yer umuma açık yer olan İnternet Kafelerdi. Son çıkan İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları yasası ve yönetmeliğe göre internet kafelerde kamera kaydı tutma zorunluluğu getirildi ve kafe içinde bulunan tüm client bilgisayarların iç IP logları tutulmakta, bunlar ana makinede (server'da) saklanmaktadır. Müşteri bilgisayarların (client'lerin) hangi saatde hangi siteye giriş yapıldığı ve bu bilgisayarda kimin oturduğu da kamera kayıtları sayesinde kolayca tespit edilmektedir. Bilişim yoluyla hakaret, e-postanın şifresini çalıp adresi gasp etme, belli bir adresten rahatsız edici e-postaların gelmesi Cumhuriyet Savcıları'nın görev alanına giriyor. Dilekçeyle başvurulduğunda ise hemen işlemler başlatılıyor. Bilgisayar kullanıcılarının chat yoluyla sohbet ederken çok dikkatli ve uyanık olmaları gerekiyor. Çünkü kötü niyetli kişiler konuşurken verilen bilgilerle e-posta alırken kaydedilen özel bilgilere ulaşıp adresi çalabiliyor.”

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Bilişim Suçları
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Bilişim Suçları:
Çalınan Msn şifrenizi geri alabilirsiniz


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 6


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

Bilişim SuçlarıTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.05 Saniye