Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 505
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3725790 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Microsoft Lisansları yılan hikayesine döndü

Internet Satın aldıkları lisansların kiralık olduğunu gören internet kateci esnafı, sorunun çözülmesi için her türlü yasal yola başvurmaya hazırlanıyor. İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası olağanüstü genel kurulun ardından Microsoft ile olan çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Başkan Metin Baltaoğlu, daha önce oda yöneticilerinin Microsoft Türkiye ile anlaşarak internet kafe esnafına "3+ Proje/Kampanyası" adı altında Microsoft Windows lisansları sattıklarını ve bu olayın tüm ülkedeki internet kafe esnafına büyük zarar verdiğini ifade etti.

Başkan Baltaoğlu; kampanyanın Microsoft tarafından satış fiyatlarının ve şartlarının farklı olması nedeniyle ülkeler-milletler arası "ayrımcılık"yaptığını söyledi. Aynı ürünlerin Ukrayna'da 149 dolar, Türkiye'de 100 dolar, Endonezya'da 56 dolara satıldığını tespit ettiklerini anlattı.Türkiye'deki esnafa 4 ayrı ürün bir paket içinde, birbirinden kesinlikle ayrılamaz, bu şekilde almakzorundasınız denilerek 100 dolara satılırken, aynı ürünlerin Endonezya esnafına 56 dolarasatıldığını, üstelik birbirlerinden ayrılarak, Microsoft Office 17 dolar, Microsoft İşletim Sistemi 39 dolardan satıldığını dile getirdi.


Başkan Metin Baltaoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Microsoft'un uygulamalarını ne akılla ne mantıkla ne de ülkelerin ekonomik durumlarının farklılıklarıyla açıklayamıyoruz. Bu türden olaylar dünyanın hiçbir yerinde hoş karşılanmaz. İnsan hakları ihlalleri ile sürekli dünya gündemine gelen ve hukuk sistemi gelişmemiş olan 3. dünya ülkelerinde Microsoft dilediğini yapıyor olabilir. Benim ülkemde yapamaz. Ülkemiz bir hukuk devletidir, 3. dünya ülkesi veya Muz Cumhuriyeti değildir. Tüketiciye karşı dürüst davranmayana ülkemizin bir hukuk devleti olduğunu ve ticaret yapacaksa hukukun çizdiği sınırlarda yapmak zorunda olduğunu kim olduğuna bakmadan hatırlatmak biz esnaf odalarının öncelikli vazifesidir. Microsoft'un ülkemize ve insanımıza verdiği değer bize göre belli olmuştur. Tüm bunları "Microsoft'un Ayıbı" olarak nitelendiriyorum."

Kampanya başladığında daha önce aldığı lisansların geçersiz olduğunu öğrendiğini belirten Başkan Baltaoğlu, baskı ve yasa ile korkutma yoluyla yeniden lisans anlaşması imzalamaya zorlandığını ifade etti. Başkanlığa seçilmeden önce hakkını hukuki yollardan aramak için suç duyurusunda bulunduğunun altını çizen İİK Odası Başkanı Baltaoğlu, Sanayi Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişin adeta olayın üstünü örtmeye çalıştığını vurguladı. Bakanlık tarafından görevlendirilen müfettişin doğru tespitlerde bulunamadığı hususlara dikkat çeken Başkan Baltaoğlu, en basit konularda bile hatalı tespitlerde bulunulmasının ülkemiz adına üzüntü verici olduğunu ifade etti. Müfettiş raporundan sonra Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanlığından sözleşme ile ilgili görüş talep ettiklerini söyleyen Baltaoğlu, "Aldığımız sonuç; sözleşme maddesine göre OPEN lisans kullanım haklarının 2 yıl için geçerli olduğu, lisanların kiralık lisans olduğu ve 3 kişilere devri konusunda devri neredeyse imkansız kılan ciddi kısıtlamaların getirildiği yönünde oldu" şeklinde konuştu.

Sorunun çözümü için her türlü yasal yola başvuracaklarını belirten Başkan Baltaoğlu, müfettiş raporunun ve karşılaştıkları olumsuzlukların kendilerini yıldırmadığını söyledi. Amaçlarının kimseye zarar vermek olmadığını ifade eden Başkan Baltaoğlu, Microsoft yetkilileriyle yaptıkları görüşmede onların da desteğini aldıklarını vurguladı. Çözülmeyecek hiçbir konunun bulunmadığını dile getiren Başkan Baltaoğlu, "yeter ki ülkemiz menfaatlerinin de gözetildiğini açıkça gösteren samimi adımların atıldığını görelim" dedi.

Baltaoğlu sözlerini şöyle noktaladı: "İnternet kafelerde 50 - 150 arası yazılım bulunur. Bunların her bir bilgisayar başına değeri 40 dolardan başlar. Üniversite çevrelerinde bulunan internet kafelerde öğrencilerin talebi üzere yüklenen ticari yazılımları da düşündüğümüzde bazı yazılımların değeri 3 bin dolara kadar çıkabilir. Normal şartlarda ortalama değer 80 doları bulur. 30 Bilgisayarı olan bir internet kafe için 30 bilgisayar çarpı 125 farklı yazılım çarpı 80 dolardan ortalama değer 300 bin dolar sadece lisans parası tutar. Oyun yazılımlarının her yıl yeni versiyonu çıktığı ve yazılımların yüzde 98'inin oyun yazılımı olduğunu düşündüğümüzde nasıl bir olguyla karşı karşıya olduğumuz daha iyi anlaşılır. Biz saat ücreti 50 kuruşa 1 TL'ye çalışan bir sektörüz. Bu kadar paramız olsa internet kafe işletmez fabrika kurardık. Bu yazılımların internet kafeciler için çok özel fiyatlarla satılması gerekmektedir. Bunun için gerekli hukuki mücadeleyi vereceğiz."

Kaynak: www.iiko.org.tr

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye