Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 505
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3725696 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 MSN Messenger şifresi çalanlar hapı yuttu

Bilişim Suçları Kişisel haberleşme ve sohbet programı MSN Messenger ya da Windows Live Messenger şifresi çalınanlara müjde: MSN şifre hırsızları adaletin pençesinde hesap verecekler. Ankara Adliyesi savcıları, son dönemlerde artan “MSN şifremi çaldılar” başvuruları üzerine çok sayıda şifre hırsızının peşine düşerek yakalanmalarını sağladı. Savcılar bu süreci “Microsoft Corporation'a yazı yazarak, çalıntı adresi kullanan kişilerin IP numaralarının tarih ve saat detaylarıyla birlikte gönderilmesini rica ediyoruz. Daha sonra IP no'ları, karşısındaki tarih ve saatleri İl Telekom Müdürlüklerine göndererek kullanıcıları tespit ediyoruz” diye anlattı.

MSN, Türkiye’de tartışmasız en yaygın kullanılan ve en çok kabul gören IM (Anında mesajlaşma) programı. İş bu hal olunca, kendisine hacker diyen kimseler, henüz öğrenim eğrisinin başında bulunan bilgisayar kullanıcılarının deneyimsizliğini fırsat bilerek, MSN'lerini hackliyorlar. Bu konuyla ilgili en son gerçekleşen bir olay, ulusal gazetelerin manşetlerine yansıdı. Adapazarında bir iş adamının MSN’ini ele geçiren hırsızlar, iş adamının kontak listesinde bulunan kişilerden “çok acil 100 kontör (Telsim) almam gerekiyor, sana da ayıp oluyor ama aciliyetten soruyorum, dostluğumuzun hatırına 100 kontör alıp bana yollayıver” şeklinde, bu kişinin kontak listesinden 5000 kontör toplamışlar. Bundan önce Garanti Bankası'nın cepbank servisinde ki güvenlik kopukluğunu tespit eden kişilerin, MSN’ini hackledikleri kişileri alet ederek para transfer ettiğinden bahsetmiştim. Kim olduklarını sorunca, kendilerine hacker, yaptıkları işe de hackerlık diyen bu kişiler bence statü olarak adi suç işlemiş hırsızdan farksız.

Messenger şifresini çaldıranlar artık üzülmesinler

Kişisel haberleşme ve sohbet programı MSN şifresi çalınanlara iyi haber. Ankara Adliyesi, MSN şifresinin çalındığı iddiasıyla kendilerine yapılan başvurularda olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla internet üzerinden yapılan haberleşmelerde büyük oranda bir artış meydana geldi. İnternet üzerinden yapılan haberleşmelerin büyük bir bölümünü de kullanıcıların karşılıklı kullandığı MSN programı oluşturuyor. Ankara Adliyesi Cumhuriyet savcıları, son dönemlerde kendilerine “MSN şifremi çaldılar” şeklinde başvuruların yapıldığına dikkat çekerek, “MSN şifresini kimin çaldığını ve kullandığını kısa sürede tespit edebiliyoruz” haberini verdi.

MSN şifre hırsızları hakkında bilişim suçlusu işlemleri yaptıklarını belirten yetkililer, MSN şifresini çalanları nasıl yakaladıklarını da şöyle anlattı:

“Microsoft Corporation'un Türkiye Temsilciliği İstanbul'du. Bu şirkete yazı yazarak, şifresi çalınan kişinin adresini kullanan kişilerin IP numaralarının tarih, ve saat detayları ile birlikte savcılığımıza gönderilmesini rica ediyoruz. Yaptığımız başvuru üzerine şirket, IP noların, tarih ve saatlerin olduğu dökümü bize gönderiyor. Daha sonra IP noları, karşısındaki tarih ve saatleri İl Telekom Müdürlüklerine göndererek kullanıcıları tespit ediyoruz”.

MSN Messenger şifreniz çalındığında siz ne yapacaksınız?

Bulunduğunuz il'deki Cumhuriyet Savcılığına bir dilekçe ile başvurup suç duyurusunda bulunarak hukuk sürecini başlatabilirsiniz. Ya da UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sitesinden daha detaylı bilgi almak için T.C. Adalet Bakanlığı UYAP Vatandaş Bilgi Sistemi portalını ziyaret ediniz.

 Kaynak: ANKA - ANKARA

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Bilişim Suçları
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Bilişim Suçları:
Çalınan Msn şifrenizi geri alabilirsiniz


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 1
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

Bilişim SuçlarıTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.05 Saniye