Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 406
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3699973 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Nedir bu Youtube? Ne iş yapar?

InternetSon günlerde yazılı ve görsel medyada çok sık adı geçen bir isme şahit oluyoruz. Youtube Nedir bu youtube ? Ne yapar ? Ne ile iştigal olur. İşte tüm bu soruların cevabını Uğur Koçbaş'ın Vatan Gazetesi'nde yazdığı ilgi çekici bir başarı öyküsünü konu alan yazıdan öğreniyoruz. Hikaye Uğur Koçbaş'ın anlatımı ile şöyle : Amerika’da yaşayan 3 kafadar, el kamerasıyla çektikleri amatör filmleri arkadaşlarına gönderip ünlü olmak istiyorlardı. Ancak internet yavaş, elektronik posta kutuları küçük, videonun boyutları ise büyüktü. Bunun üzerine kendi başlarının çaresine bakıp YouTube sitesini kurdular. Ve bir anda patlama yaptılar.

Televizyonculuk 30 yaşında, yüzlerce büyük yayıncı kuruluş her gün dünyayı şekillendiriyor. Biz ise 1.5 yaşındayız. Ancak birkaç yıl içinde bildiğiniz her şeyi değiştireceğiz...

Bu sözler geçtiğimiz haftalarda internetin en büyük arama motoru Google’a tam 1.65 milyar dolara satılan YouTube’un genç kurucuları Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim’e ait. İnternet üzerinden alışverişte devrim yaratan "Paypal" sistemini tasarlayan bu 3 genç en büyük patlamayı eğlence için kurdukları “Youtube” ile yaptı. Saygın haber dergisi Time tarafından 2006 yılının buluşu olarak seçilen YouTube fikri aslında onlar için küçük bir eğlence olarak doğmuştu.

Siteyi garajda kurdular

Sahip oldukları ufak bir el kamerası ile çekimler yapıp, arkadaşlarına gönderiyorlar bu sayede amatör filmleriyle ünlü olmak istiyorlardı. Ancak bir sorunları vardı. İnternet yavaş, elektronik posta kutuları küçük, videoların boyutları ise çok büyüktü. Küçük filmlerini arkadaşlarına göndermekte çok zorlanıyorlardı. İşte bir gün evlerinin garajında oturmuş bunu konuşurken "mühendislik dehası" Jawed Karim devreye girdi ve videoları internet üzerinden yayınlamayı önerdi. Bu fikir hepsine çok çekici gelmişti. Site için televizyon tüpü (tube) ve sen (you) kelimelerinden yola çıkarak YouTube isminde karar kılındı. Hurley, tasarımla uğraşırken Chen ve Karim de teknik detayları halletti. 15 Şubat 2005 tarihinde YouTube, "Göster kendini" (Broadcast Yourself) sloganıyla yayındaydı. Site 3 ay içinde patladı. Ancak sitenin masrafları ve kredi kartı borçları her geçen gün artıyordu. Biraraya geldiler. İki seçenekleri vardı. Ya siteyi kapatacaklar ya da para bulup kâr edeceklerdi. İkinci yolu seçtiler. Para bulmaları fazla sürmedi. Siteden etkilenen yatırım şirketi Sequoia Capital 3.5 milyon dolarlık çek ile kapılarını çaldı. Kasım ayı geldiğinde YouTube günde 3 milyon videonun döndüğü bir çılgınlık haline gelmişti. Ancak bunların çoğu televizyonlarda yayınlanan dizilerin parçalarıydı ve TV yapımcıları telif hakkı ihlali nedeniyle dava tehdidiyle YouTube’un başını ağrıtmaya başladı. NBC, ağır bir tazminat davası açacaktı ki, dizilerinin tanıtımlarının sitede en çok izlenen videolardan olduğunu fark etti. Ve NBC ile YouTube ortaklık anlaşması imzaladı. İşte bu sitenin "patlama" noktası oldu. 2006 Nisan’ında gün içinde izlenen videoların sayısı 50 milyonu aştı. Basında çıkan haberlerin sayısı 3 bini aştı. Şirkette çalışanların sayısı ise hala 67’ydi. Artık başarıyı nakite dönüştürmenin zamanı gelmişti. YouTube’un kurucuları "Potansiyel alıcılarla görüşmeye hazırız" diyerek Google, Myspace gibi büyük firmalara göz kırptı. Aylar süren yarışın galibi ise yine 20’li yaşlarında tarihin en büyük internet başarısına imza atan Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Lary Page oldu. Google, tam 1.65 milyar dolara YouTube’u satın aldı. Hala şirket yönetimindeki yerlerini koruyan Hurley, Chen ve Karim internetin en hızlı dolar milyonerleri olarak tarih sayfalarındaki yerlerini aldılar.

Kim bu dahi çocuklar?

Chad Hurley: 29 yaşında, ABD’li. İnternetten alışverişin en büyük şirketi olan Paypal’un logosunu tasarlayan kişi. Sitenin mimarı. Pennsylvania Üniversitesi’nden sanat diplomasına sahip. "Gelecek teknolojilerini yöneten 50 CEO" listesinde 28’inci. Evli, iki çocuğu var.

Steve Chen: 1978 Tayvan doğumlu... 15 yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika’ya göç etti. Illinois Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu... Paypal şirketinin teknik işlerini yürüttükten sonra Youtube’un omurgasını kontrol ediyor. Saçını düzgün gören yok...

Jawed Karim: 1979 Doğu Almanya doğumlu. Illinois Üniversitesi Bilgisayar bölümünden. Sitenin altyapısını hazırladı. Bilgisayar masterı yapmak için YouTube "patlamadan" önce şirkette rolüne son verip danışman olarak kalmayı tercih etti. Ancak hisselerini korudu.

Paranın kime ne şekilde dağıldığını hiç kimse bilmiyor!

Google tarafından satın alınan YouTube’un büyük bölümü üç kafadara ait. Bir bölüm hissesi ise şirketin büyümesine yardımcı olan yatırım şirketlerin elinde. Üçlü, hisse oranlarını açıklamayı reddettiği için 1.65 milyar dolarlık paranın kime ne şekilde dağıldığı da bilinmiyor.

Rakipleri hem ün hem zenginlik vaad ediyor

YouTube’un en büyük rakibi ise Revver (www.revver.com). Videosu çok izlenen kişilere hem ün, hem de para vaat ediyor. Mentos-kola karışımıyla yaratılan fıskiye görüntüsünün sahipleri Revver’dan tam 35 bin dolar para kazandı. Ayrıca reklam gelirlerini yüzde 50-50 oranında paylaşıyor.

Sitenin günlük reklam geliri 175 bin doların üzerine çıktı

YouTube’u 12-17 yaş arasındaki gençler ziyaret ediyor. Sitenin günlük reklam geliri 175 bin doların üzerinde. Aylık teknik masrafı ise 1 milyon dolar. Sitede yayınlanan telifli videolar nedeniyle YouTube’un yeni sahibi Google, 200 milyon dolar tutarında tazminat davalarıyla karşı karşıya...

Nasıl Ünlü Olursunuz?

YouTube’a üyelik sadece 1 dakikanızı alır. Bundan sonra istediğiniz formattaki bir videoyu siteye yükleyebilirsiniz. Tabii ki içerik ve süre kısıtlamalarını dikkate alarak. Yükleyeceğiniz videonun uzunluğu 10 dakika olmalı. Küfür, porno gibi "Toplumsal hassasiyetleri inciten" içeriğe izin yok.

 Kaynak: Uğur KOÇBAŞ

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.05 Saniye