Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 505
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3725816 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Xerox'tan ''Floresan yazı'' teknolojisi

Teknoloji Xerox'un geliştirdiği ''floresan yazı'' teknolojisi, banknotlar üzerinde kalpazanlara karşı alınan güvenlik önlemlerinin benzerlerinin, belge sahteciliğini önlemek üzere her türlü evrak ve doküman üzerinde kolayca uygulanabilmesini sağlayacak. Xerox'tan yapılan yazılı açıklamaya göre firma, belge ve doküman sahteciliğine karşı caydırıcı nitelikte yeni bir teknoloji geliştirdi.Xerox, banknot, çek gibi değerli kağıtların baskısında ihtiyaç duyulan floresan mürekkebini kullanmadan, gene ultraviyole ışık altında görünebilecek gizli harf, rakam ve simgelerin basılmasını sağlayan ''floresan yazı'' adı verilen bir buluş gerçekleştirdi.

Bu buluşla artık diploma, rapor, banka çeki, kimlik kartları gibi belgeler, kağıt paralarda bulunan yüksek güvenlik standartlarıyla, dijital yazıcılarda basılabilecek.Xerox'un ''floresan yazı'' adını verdiği buluşu, ''Xerox FreeFlow'' Değişken Veri Çözümü 5.0 adlı yazılımı ile ticari olarak kişi ve kuruluşların kullanımına sunuldu.

GÖZLE GÖRÜLMEYEN GÜVENLİK KODLAMALARI

Xerox'un patentini aldığı teknoloji Xerox'un Keşif ve Teknoloji Grubu'ndan Reiner Eschbach tarafından geliştirildi.''Floresan yazı'' teknolojisi, önemli belge ve dokümanların gözle görülemeyen yazı, işaret veya kodlamalarla basılmasını sağlarken, böylece, ultraviyole ışıkta görülebilen önceden belirlenen kişi veya kuruma özel simge ve kodlamalara bakılarak, o belgenin sahte olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebildiği kaydedildi.

Xerox'lu bilim adamları, mevcut tonerlerle kağıt üzerinde gözle görülemeyen kodlamalar yapılıp yapılamayacağını ortaya çıkarmak için bu araştırmaya başladı ve araştırmaları esnasında, kağıt üreticilerinin kağıdın daha beyaz görünmesi için üzerine parlatıcı floresan bileşikler yerleştirdiklerini öğrendiler.

Reiner Eschbach ve çalışma arkadaşları, kağıt üzerinde bulunan floresan parçalarının içine gizli güvenlik simgeleri yerleştirebileceklerini düşünerek, ultraviyole ışığa tutulduğunda kağıdın floresan kısımlarının ortaya çıkmasını sağlayan kuru toner kombinasyonları keşfetti.

Keşfedilen bu özel toner kombinasyonu ile, floresan harfler ve rakamlar yazmak için kontrastlığı kullanan ve sadece ultraviyole ışıkta görülebilen bir yazı teknolojisi geliştirilmiş oldu.

Halihazırda para ve banka çeki gibi güvenlik önlemli kağıtlar, floresan mürekkep kullanılarak, pahalı ve mevcut baskının üzerine ekstra bir kaç işlem yapmayı gerektiren, zahmetli bir operasyonla basılabiliyor.

Xerox'un floresan yazı buluşu, özel bir mürekkep veya toner kullanmadan, ekstra işlemler yapmadan, önemli belge ve dokümanların gözle görülemeyen güvenlik kodlamalarıyla birlikte basılmasını sağlıyor.

BULUŞ, SAHTE BELGELERİN BASILMASINI ZORLAŞTIRACAK

Açıklamada, buluşu ile ilgili değerlendirmede bulunan Reiner Eschbach, ''Geliştirdiğimiz teknolojide insanları şaşkınlığa uğratan en önemli şeyin floresan mürekkep kullanmadan, dijital bir yazıcının floresan yazı basmasını gerçekleştirmek oldu. Bunun anlamı dört renkli dijital yazıcılarla, dokümanların kişiye ve kuruma özel floresan tanımlamalarla eş zamanlı basılabilecek olmasıdır'' dedi.

Xerox'un bu buluşu, özellikle şirket rapor ve belgelerinin, finans kuruluşları, kamu kurumları, okullar ve üniversiteler tarafından verilen değerli kağıt ve belgelerin sahtelerinin basılmasını daha da zorlaştırması açısından önem taşıyor.

Xerox'un geliştirmiş olduğu floresan baskı teknolojisi, öncelikle kurumsal kullanıma yönelik yüksek kapasiteli renkli dijital baskı sistemleri üzerinde çalışacak ve teknoloji renkli Xerox baskı cihazlarında da kullanılabilecek.

 Kaynak: www.sabah.com.tr

Copyright © Klasinternet.NET





 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Teknoloji
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Teknoloji:
İşte telefonla ucuz konuşmanın formülü


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

Teknoloji



Tüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye