Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 505
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3725713 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Televizyonlar el hareketleriyle yönetilebilecek

Teknoloji Avustralyalı iki bilim adamı, uzaktan kumanda tutmadan, sadece el hareketleri aracılığı ile evlerdeki televizyon ve DVD oynatıcı gibi elektronik cihazlar kontrol edilebilecek bir teknoloji geliştirdi. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Wollongong Üniversitesi'nde görevli iki mühendisin geliştirdiği sistemde, elin 7 ayrı hareketini algılayan bir kontrol sistemi kullanılıyor. Sistemin kontrolleri algılayan aparatındaki tümleşik kamera, işaretleri evrensel bir uzaktan kumandaya gönderiyor. Kontrol aparatı, sekiz farklı elektronik cihazla uyumlu çalışabiliyor. Algılanan yedi el hareketi ile elektronik cihazı açma, kapatma, ses ayarı yapma, kanal değiştirme gibi işlevler gerçekleştiriliyor.

Kasıtlı ve istem dışı hareketleri ayırt edebilen aparat, sıkılmış bir yumruğu algıladığında cihazı çalıştırmaya başlarken, iki parmak ile yana doğru yapılan makas işaretini kanal değiştirme moduna geçiş olarak görüyor.

İlginç projeyi hayata geçiren Doçent Doktor Prashan Premaratne ve mühendis Quang Nguyen, yakında bütün uzaktan kumandaların tarihe karışacağını, elektronik cihazların el hareketleriyle yönetileceğini söyledi.

Premaratne, gazeteye yaptığı açıklamada, "Bu fikir, evde televizyon seyrederken, eşimin uzaktan kumandayı bulamaması ve bu yüzden sevdiği bir programı izleyememesi yüzünden aklıma geldi. Bir mühendis olarak, bu konuda bir şeyler yapabilirim dedim ve proje ortaya çıktı" dedi. Yapılan testlerde, farklı aydınlatma seviyesine sahip ortamlarda ve değişik mesafelerde çalışabilen kontrol aparatının, üç yıl içinde pazara sunulabileceği belirtiliyor. Kontrol aparatını geliştiren Premaratne ve Nguyen, cihazın boyutunu daha da küçültüp, televizyonlara ve diğer cihazlara entegre edilebilmesi çalışmalarını da sürdürüyor.

 Kaynak: (CHA)

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Teknoloji
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Teknoloji:
İşte telefonla ucuz konuşmanın formülü


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

TeknolojiTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.17 Saniye