Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 488
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3707822 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 ADSL’de tam gaz gidiyoruz...

Internet Son dönemde gözlerin çevrildiği ADSL pazarı, büyüme ivmesini sürdürüyor. İnternetin her geçen gün günlük hayata daha çok girmesi, bu ortam üzerinden verilen servis ve hizmetlerin artması gibi etkenler, kullanıcıları her geçen gün daha yüksek kapasiteli bağlantıya yönlendiriyor. Gerçekleştirilen kampanyalar ve kapasite artışlarıyla da bu ilgiye karşılık veriliyor. ADSL abone sayısı Mayıs 2007 itibariyle 3 milyonu bulmuş durumda. İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu’nun tahminlerine göre bu rakamın 2007 sonunda 4.5 milyona ulaşması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan, ADSL abone sayısındaki artışın bilgisayar satışlarını doğrudan etkilediğine dikkat çekti. ADSL bağlantısını bilgisayar pazarının büyümesi için önemli bir etken olarak değerlendiren Unan, “Bu büyüme sadece bilgisayar tarafında gerçekleşmiyor. Veri iletişim donanımı pazarı ve güvenlik yazılımları pazarı da internet kullanımının artışıyla büyüyor. Gerek kişisel bilgisayar fiyatları gerekse ADSL ucuzladıkça, iki taraf gelişim anlamında birbirini tetikliyor” dedi. 2005 yılında ADSL abone sayısının 1 milyon olduğunu söyleyen Özlem Unan, bir sonraki yıl bu rakamın yüzde 160 büyümeyle 2.6 milyona çıktığını kaydetti. Bu yıl ise yaklaşık yüzde 70 oranında büyümenin gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Türkiye nüfusunu ve internet erişiminin göz önünde bulundurulmasıyla 2008-2009 yıllarında ortalama yüzde 50 büyüme kaydedileceğini düşündüklerini ifade eden Unan, bir noktaya dikkat çekti: “Ama tabi Türkiye'de birçok değişken söz konusu. Kriz ya da benzeri bir dalgalanma olmaması halinde bu gelişme gerçekleşecektir. Bu büyüme ivmesinin 2010’a kadar devam edeceğini öngörüyoruz.” İnterpromedya ve Birleşik Araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Omnibus Araştırması’na göre tüketicilerin yüzde 6’sı önümüzdeki bir yıl içinde ADSL aboneliği almayı planlıyor. Yüzde 9,6 oranında ise bilgisayar alımı planlanıyor. Bu noktada iki tarafın birbirini etkilediği söylenebilir.

Türkiye büyümede ilk 10 pazar içinde TTNet, 2010 yılına kadar gerçekleştireceği ADSL paket satışlarına yönelik hedeflerini ortaya koydu. Şirket, 2010 sonuna kadar 5.2 milyon ADSL abonesine ulaşmayı planlıyor.

Genişbant internet pazarında yüzde 98 oranla tekel özelliğini koruyan TTNet, ADSL paket satışlarının artırılmasına yönelik yeni bir yapılanma sürecinde. Şirket, 2010 yılı sonuna kadar izleyecekleri stratejinin yol haritasını çıkardı. 2006 yılında ADSL abone sayısını 2 milyon 800 bine çıkaran şirket, 2007 sonuna doğru abone sayısını 3 milyon 600’e ulaştırmayı hedefliyor. 2003 yılında Türkiye’de ADSL abone sayısı 55 bindi. Türkiye’de, Avrupa fiyatları ile karşılaştırıldığın en uygun fiyatlarla ADSL paketi sattıklarını savunan şirket, satışlarda gelinen nokta ile Türkiye’yi Avrupa seviyesine taşıdıklarını ileri sürdü. TTNet’e göre, son satışlar büyük pazarlara ulaşmış durumda. ADSL satışlarındaki büyümede Türkiye, dünyadaki ilk 10 pazar arasında yerini aldı. Kurumsal müşteri pazarında önemli bir ciro fırsatı gördüklerini kaydeden şirket, satış oranlarını ve karlarını artırmak için yeni yapılanma sürecini tamamlamaya çalışıyor.

Erişim ucuzlamalı ve sağlıklı rekabet ortamı sağlanmalı

Superonline Pazarlama Direktörü Ceyhun Özata, internetin günlük hayatta geldiği noktaya bakıldığında, genişbant internet erişimi anlamına gelen ADSL yaygınlaşmasını doğal bir süreç olarak değerlendirdi. ADSL’in aynı zamanda ülke gelişimi için bir gereklilik olduğunu vurgulayan Özata, “Son kullanıcıya sunulan ADSL erişim hızlarının daha yukarılara çıkmasının yanı sıra internet üzerinden verilen telefon, televizyon gibi hizmetlerin yaygınlaşması kullanımı daha da arttıracaktır. Kullanımı arttıracak bir diğer çok önemli faktör ise ADSL fiyatlarının daha büyük kitlelere hitap edebilecek seviyede ucuzlaması olacaktır” dedi. ADSL kullanımının, her kesimde teşvik edilmesiyle abone sayısının 2 yılda 5 milyonun çok ötesine geçebileceğini belirten Özata, bunun için herşeyden önce sektörde sağlıklı bir rekabet oramının sağlanmasının zorunlu olduğunu vurguladı. “Şu anda TTNet dışındaki özel şirketlerin toplam payı yüzde 3 seviyesinde. Bu oranın gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ilk adım olarak hızla yüzde 20 ve üzerinde bir seviyeye çıkması gerekiyor” diyen Özata, bunun hizmet kalitesi, çeşitliliği ve ekonomikliği açısından istenen yere gelmek için gerekli olduğunu ekledi.

Hız ihtiyacı artıyor

Tüm dünyada özellikle yoğun trafik yaratan sitelerin sayısının artmasının kullanıcıların erişim hızlarının artması ihtiyacını beraberinde getirdiğini kaydeden Borusan Telekom Genel Müdürü Burak Gökmen, çevrimiçi işlemlerin sağladığı kolaylıkların da yüksek kapasite ihtiyacını körüklediğini ekledi. Gökmen şöyle devam etti: “Türkiye’de çevirmeli ağ kullanımının erişim hızlarını limitlemesi uzun süre bilgiye ulaşmayı zorlaştırdı. ISDN kullanımının yaygınlaşmaması ise temelde pahalı bir servis olması, birçok bölgede bu hizmeti destekleyen uygun santrallerin olmamasına bağlıydı. Öte yandan bu bağlantı çevirmeli ağ bağlantısına göre daha yüksek ancak yine de limitli kapasite sunuyordu. ADSL hizmeti ise fiyat avantajı sağlıyor. Simetrik erişim ihtiyacı olmayan ve yükleme ihtiyacı fazla olan kullanıcılar açısından avantaj sağlamasıyla özellikle bireysel pazarda ve küçük ofislerin kullanımında önemli bir erişim yöntemi olarak ortaya çıktı. Asıl hareketlenmenin, yerel ağın Borusan Telekom’un da içerisinde bulunduğu alternatif operatörlere, uygun koşullarla açılması sonrasında olacağını düşünüyoruz. Yerel ağın paylaşıma açılması ile artık tüm aktif ve potansiyel DSL kullanıcılarına, çok daha yüksek hızlarda ve ihtiyaca göre özelleştirilmiş erişim çözümleri sunmak mümkün olacak.” ADSL abone sayısının gelecek 2 yıl içerisinde 5 milyon sayısına yaklaşılacağını tahmin ettiklerini Gökmen, DSL pazarının sadece ADSL yöntemi ile sınırlamamak gerektiğini vurguladı ve “Borusan Telekom olarak tüm kullanıcıların ihtiyaçlarına hitap eden ADSL ve xDSL çözümlerini sunmak temel prensibimiz” dedi.

ADSL’in getirileri kullanımı artırıyor

ADSL’in yaygınlaşmasındaki etkenlere değinen Airties Genel Müdürü Hakan Koçer, bunların başında internet üzerinden verilen hizmetlerin artışı ve ADSL kullanımının sağladığı avantajların hem son kullanıcı hem de KOBİ’ler tarafından farkına varılmasının geldiğini kaydetti. Bu artışı sağlayan bir diğer önemli operasyonun ISS’lerin yaptığı kampanyalar olduğunu belirten Koçer, “Servis sağlayıcıların yaptığı kampanyalar son kullanıcının farklılaşan hizmetleri değerlendirmesini sağlıyor. Ayrıca Türk Telekom’un ADSL fiyatlarında yaptığı indirim, yüksek fiyatlar nedeniyle abone olmayan kişileri hedeflemiş oldu. Varolan kullanıcıların da ‘upgrade’ pazarında önemli bir yer tutacağını düşünüyoruz” dedi.

Koçer de, iki yıllık süreçte ADSL abone sayısının 5 milyona yaklaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

İndirimli ADSL kampanyasını durdurma kararı resmen açıklandı

Rekabet Kurulu’nın, TTNet'in ADSL'de yüzde 50 indirim başta olmak üzere maliyet altında fiyat içeren tüm kampanyalarını durdurmasına ilişkin gerekçeli kararı açıklandı. Superonline ve Tellcom şirketlerinin şikayet başvurusunu değerlendiren Rekabet Kurulu, konuyu soruşturma kapsamına alırken, soruşturma tamamlanana kadar TTNet'in kampanyayı durdurması ya da kampanya fiyatlarını maliyetin altında olmayacak şekilde düzenlemesi için ihtiyati tedbir kararı aldı.

ADSL internet erişim pazarında hâkim gücü elinde bulunduran TTNet'in 'Yaz fırtınası' kampanyasıyla tüm tarife seçeneklerinde maliyetlerinin çok altında satış yaptığını belirten kurul kararında, geçici tedbir önlemlerine ek olarak, TTnet tarafından planlanan kampanyalarda fiyatlama politikasının maliyetlerin altında olmayacak şekilde uygulanmasını istedi. Kurul, TTnet’in kararı yerine getirmemesi durumunda süreli para cezası vereceğini bildirdi.

Dünden bugüne ADSL abone sayısı
2003 55.000
2004 450.000
2005 1.520.000
2006 2.800.000
TTnet İleriye Dönük ADSL öngörüsü
2007 sonu 4.000.000
2008 sonu 4.600.000
2009 sonu 5.000.000
2010 sonu 5.200.000


 Haber: Ceren Moral (BThaber)

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye