Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 505
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3725831 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 Siber zorbalık ve sanal taciz

Bilişim Suçları Teknoloji gençlere yarardan çok zarar mı getiriyor? Trakya Üniversitesi (TÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Arıcak, 'siber zorbalığın' gençleri bekleyen yeni bir tehlike olduğunu belirterek, bu zorbalığın internet ortamında ve cep telefonlarının kullanımında görüldüğünü söyledi. Arıcak, siber zorbalığın, internet üzerinden bilgisayar, cep telefonu, çağrı cihazı gibi elektronik iletişim araçlarını kullanarak karşısındakine zarar vermek amacıyla yapıldığını belirtti.

Arıcak, siber zorbalığın, gerçek hayatta akran tacizinin elektronik şekli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Siber zorbalık, diğer kişilere zarar vermek amacıyla, bir birey ya da grup tarafından, elektronik posta, cep telefonu, çağrı cihazı, kısa mesaj servisi, karalayıcı web siteleri ve karalayıcı online kişisel oylama siteleri gibi bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımını içeren; kasten, tekrarlayıcı bir şekilde ve düşmanca davranışları destekleyen davranışlardır. Siber zorbalık, akran tacizinin elektronik bir formudur. Öyle ki bu davranış formları hızla yaygınlaşan bir biçimde okulun sınırlarını aşmış, çocukların evdeki odalarına kadar girmiştir."

Siber zorbalık kavramıyla Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinin yeni karşılaştığını anlatan Arıcak, şunları söyledi: "Türkiye ve hatta pek çok Avrupa ülkesi için yeni bir konu olan siber zorbalık, özellikle son beş yıldır ABD ve Kanada'da eğitim bilimciler ve psikologlar başta olmak üzere diğer uzmanlar tarafından araştırılan ve tartışılan bir konudur. Sorun, kıtasal ya da bölgesel değil küresel önem kazanan bir sorundur. İşin içinde dünyayı bir odaya sıkıştıran internetin olduğu düşünülürse sorunun ciddiyeti daha iyi anlaşılacaktır. Yakın bir gelecekte eğitim sistemleri içinde siber zorbalığın, yüz yüze yaşanan zorbalıktan daha çok tartışılacak bir konu olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır."

ACİL ÖNLEM GEREKLİ...

Tolga Arıcak, siber zorbalığın sanal olsa da etkilerinin gerçekçi olacağı göz önüne alınarak, tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Arıcak, alınacak tedbirleri şu şekilde sıraladı: "Türkiye'deki uzmanların da bir an önce konuyla ilgili ön çalışmaları tamamlamaları ve müdahale için eğitim programların geliştirilmesi oldukça önemlidir. Müdahale çalışmaları, muhtemelen okulda yaşanan zorbalıkta olduğu gibi eğitimci ve psikolog grubuyla sınırlı olmayacaktır. Siber zorbalıkla ilgili çalışmalar, eğitim teknologlarını ve bilgisayar yazılımcılarını da aktif olarak bu çalışmaların içine dahil edecektir. Sonuç olarak, siber zorbalık, çok yönlü bir problemdir ve bu problemin disiplinler arası bir anlayışla ele alınmasını zorunlu kılmaktadır."

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Bilişim Suçları
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Bilişim Suçları:
Çalınan Msn şifrenizi geri alabilirsiniz


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 3
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

Bilişim SuçlarıTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye