Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 488
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3707837 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 İnternet Kafeler hakkındaki yeni yönetmelik çıktı

Internet İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konuldu. Yönetmelikle, internet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esas ve usuller düzenlendi. İnternet toplu kullanım sağlayıcı mekanlara artık 12 yaşından küçükler yanlarında veli veya vasileriyle girebilecek, 15 yaşından küçükler ise veli ya da vasileri olmadan saat 20.00'den sonra giremeyecek.

Yeni düzenlemeye göre, tütün ve tütün mamulleri tüketim bölümü bulunmayan işyerlerinde tütün ve tütün mamulleri içilemeyecek.

İşyerlerinde 'Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu'na aykırı hareket edilemeyecek ve alkollü içecek satılamayacak, bulundurulamayacak veya sunulamayacak. İşyerlerinde ayrıca, 'Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu' kapsamında korunan hakların ihlal edilmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınacak ve elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulundurulamayacak.

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında
Yeni Yönetmelik

Kötü alışkanlıklıkları teşvik eden oyunlar oynatılamayacak. İşyerlerindeki bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamayacak.

İnternet toplu kullanım sağlayıcı mekanlara giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera kayıt sistemi kurulacak. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtlar 7 gün süreyle saklanacak ve bu kayıtlar yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemeyecek.


Herşeyden önemlisi, yeni çıkan yönetmelikle birlikte kafelerin (5. Maddede belirtilen) zorunlu filtre kullanımı, pornografi, kumar ve suç içerikli sitelerin erişime yasaklanması, IP loglarının incelenmesi ve diğer teknik konularda denetlenmesi eskiden olduğu gibi Belediye Zabıta ekipleri, Polis ve Jandarma bölgelerindeki kolluk kuvvetleri tarafından yapılamayacak. Mülki idare amirlikleri (Valilik) tarafından, bu Yönetmeliğin 5 ve 9 uncu maddelerinde yer alan yükümlülükler ve şartlar açısından denetlenecek. Kolluk kuvvetleri ise genel güvenlik ve asayiş yönünden denetleme yapabilecek ve tespit edilen mevzuata aykırı hususlar mülki idare amirliklerine gereği yapılmak üzere bildirilecek.

Ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarına, belirtilen yükümlülüklerine aykırı hareket ettiklerinin belirlenmesi durumunda 3 bin YTL'den 15 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

26687 Sayılı yeni yönetmeliğe göre 1 Kasım 2007 tarihinden itibaren ruhsat almak isteyen gerçek ve tüzel kişiler bağlı bulundukları mülki amirliklerine bir dilekçeyle başvurarak ruhsatlarını alabilecekler. Daha önce ruhsat almış ve halen faaliyet icra eden ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılar (İnternet Kafeler), kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde alınması gereken izin belgesini temin etmekle yükümlüdürler.

 Kaynak: Resmi Gazete

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 4


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye