Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 488
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3707819 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 2008 Yılı internet güvenliği raporu

Internet CA tarafından yayınlanan “2008 İnternet Güvenliği Raporu”na göre çevrimiçi oyun oynayanların, sosyal ağların ve ABD Başkanlık seçimi ve Beijing Olimpiyatları gibi yüksek profile sahip etkinliklerin 2008 yılında çevrimiçi tehditler açısından en üst sıradaki hedefler arasında olduğunu tahmin ediyor. CA’nın gobal güvenlik danışmanları tarafından derlenen verilere dayanan çalışma, 2008 yılı için internet güvenliği konusundaki tahminlerin yanı sıra 2007 yılındaki eğilimleri de raporluyor.

CA İnternet Güvenliği Birimi Başkan Yardımcısı Brian Grayek şunları söylüyor:

Siber suçlular, fırsatların bulunduğu ve her çeşit güvenlik zayıflığından yararlanabilecekleri yerlere ulaşıyorlar. Güvenlik koruması, kötü niyetli yazılımları algılama konusunda daha iyi hale geldikçe, çevrimiçi hırsızlar da bilgisayarlara saldırma şekilleri açısından daha akıllı ve daha kolay gizlenebilir hale dönüşüyorlar.

2008 için CA çevrimiçi güvenlik tahminleri arasında şunlar bulunuyor:

1. Bot’lar 2008 yılına hükmedecek: Botnet’lerden etkilenen bilgisayarların sayısı 2008’de önemli ölçüde artacak. Bot’ların saptanmasını zorlaştırmaya yönelik çabalar sonucunda bot-çobanları taktik değiştirecek ve eşten eşe mimariler yoluyla merkezi olmaktan çıkacaklar.

2. Kötü niyetli yazılımlar daha akıllanacak: Kötü niyetli yazılımlarda yeni gelişim düzeyleri oluşacak. Kötü niyetli yazılımlar, sanallaştırılmış bilgisayarları hedef alacak. Steganografi ve şifreleme gibi açık görüşten saklanmak için uygulanan şaşırtma taktiklerinin daha çok kullanılması, suçluların faaliyetlerini gizlemelerine yardımcı olacak.

3. Oyuncular ateş altında kalacak: Oyun oynayanlar geçmişten beri kişisel bilgisayarlarının sağlam bir güvenlikten çok yüksek performansa sahip olmasıyla daha çok ilgilendikleri için, hesap kimlikleri hırsızlığı için birincil hedefi olmaya devam ediyor. 2008 yılında sanal varlıklar, internet suçluları için gerçek para dünyasına eşit olacak.

4. Sosyal ağ siteleri çapraz hedefler arasında olacak: Sosyal ağ siteleri giderek daha popülerleştiği için daha fazla güvenlik açığına sahip olacaklar. Sosyal ağlarda bulunan fazla sayıdaki potansiyel kurban ve bu kişilerin bilgisayar güvenliğine görece daha az ilgileri, bu siteleri siber hırsızlar için bulunmaz nimet haline getirecek.

5. Önemli tarihler, büyük tehdit altında kalacak: ABD Başkanlık seçimi ve 2008 Beijing Olimpiyatları yıkıcı saldırılar ve tek seferde bilgi hırsızlığı için yüksek profilli fırsatlar sunacak.

6. Web 2.0 hizmetleri ve siteleri saldırılarla karşılaşacak: Web 2.0 hizmetlerinin uygulanması görece kolay olsa da tamamen güvenli olarak yapılandırılması hayli güç olabiliyor. Bu nedenle bu hizmetleri kullanan çoğu internet sitesi, sitenin tehlike altında olduğunun dışarıya görünen çok küçük işaretleriyle birlikte kolay hedefler haline gelecekler.

7. Windows Vista risk altında kalacak: İşletmeler ve tüketiciler yeni bilgisayarlar satın aldıkça, Vista’nın pazar payı da büyüyecek. Microsoft’un en güvenli işletim sistemi olarak gösteriliyor olsa da, Vista’da Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsüne göre 2007 yılında 20 güvenlik açığı bildirildi. Vista’yı daha çok kişi kullandıkça, daha fazla saldırgan hedef alacak.

8. Mobil aygıtlar güvenli olmaya devam edecekler: Mobil aygıtlar bazı kötü niyetli mobil yazılımlara rağmen, güvende olmaya devam edecekler. Akıllı telefonlar ve diğer mobil aygıtlar, 2008 yılında da suçlular için gerçek bir fırsat olmayacak.

CA araştırmacıları, 2007 yılında aşağıdaki eğilimleri izledi:

Ekim 2007’de, Ocak ayına göre kötü niyetli yazılım hacmi 16 kat büyüdü.

İlk kez, kötü niyetli casus yazılımlar, kötü niyetli yazılımın en geçerli biçimi olan truva atlarına fark attı. 2007 yılında kötü niyetli yazılımların yüzde 56’sı kötü niyetli casus yazılımlar, yüzde 32’si truva atları, yüzde 9’u solucanlar ve yüzde 2’si virüsler olarak görüldü.

Reklam yazılımlar, truva atları ve yükleyiciler en yaygın görülen casus yazılım türleri oldu.

Bu yılın en yaygın solucanları, basit ağ ve çıkarılabilir sürücü solucanlarıydı. Bazı solucanlar ulaştıkları bilgisayarlara hasar verirler. Bazılarıysa başka kötü niyetli yazılımlar bırakır ya da tehlike altındaki bilgisayarların arka kapı denetimini açarlar.

Aldatıcı – ya da sahte- güvenlik yazılımları da sorun olmaya devam etti. Bu da yanlış yönlendiren uygulamaların giderek arttığının bir göstergesi oldu. Aldatıcı güvenlik yazılımları, 2007 yılında toplam casus yazılımı hacminin yüzde 6’sıydı. Aldatıcı güvenlik yazılımları, genel olarak ücretsiz casus yazılım koruma yazılımları hakkında çevrimiçi reklamlar yoluyla dağıtılıyor.

Saldırı yöntemleri, şimdi standart olan birçok bileşene sahip tehditleri birleştirdi ve karıştırdı.

E-postaların yüzde 90’ı istenmeyen e-postalardan oluşuyor. İstenmeyen e-postaların %80’i kötü niyetli sitelere ya da kötü niyetli yazılımlara linkler içeriyor.

İstenmeyen e-posta kalitesi de iyileşti; artık yazım hataları ile belirgin bir şekilde keşfedilmiyor.

Kötü niyetli yazılım uluslararası bir sorundur. Suç faaliyetlerin çoğunun kökeni Doğu Avrupa ve Asya’dır. Bu yazılımlar, çok sayıda internet kullanıcısına sahip ulusları hedeflerler. İstenmeyen e-postaların yüzde 40’ı ABD’ye yönelmiştir. Avustralya, İngiltere, Fransa ve Almanya da hedefler dahilindedir. Kötü niyetli yazılımlar, Latin Amerika, Güney Kore ve Çin’de büyüyen bir sorundur.

 Kaynak: http://turk.internet.com

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 2


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.04 Saniye