Ana Menü

     Kimler Online
Şu an sitede 709
ziyaretçi bulunuyor
En yüksek hitimiz: 904 Kişi
21.11.2007 tarihinde online oldu

     Klas Bilgisayar

     E-yaşam
İnternet Haftası

     Klas Internet [CANLI]
Klas İnternet Cafeyi canlı izlemek için tıklayın

     Hava Tahmini

SAMSUN


     Toplam Hits
Şu ana kadar 3517952 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç:
Nisan 2007

 İnternet kafelere yeni vergiler geliyor

Internet Hayatın her alanında yeni vergiler geliyor ve bu anlamda Türkiye, yeni vergilerle tanışmaya hazırlanıyor. Belediye Gelirleri Yasası ile sokak lambasından kaldırıma, maç biletinden tatile kadar yeni vergiler gündemde... Yeni vergi ve harçları gündeme getiren ve Temmuza kadar yasalaştırılacağı belirtilen tasarıyla vatandaşın, adımını attığı her yer için devlete para ödemesi gerekecek. Mahalli idarelerin gelirini artıracağı gerekçesiyle AKP hükümetinin 2006'da hazırladığı, ancak 22 Temmuz seçimleri öncesinde yasalaştırılamayan bir tasarı, TBMM'ye yeniden sunuldu.

Toplam 94 maddelik, İl Özel İdaresi ve Belediye Gelirleri Kanun Tasarısı'nın parasal miktarları güncellenmediği takdirde tüm vatandaşların yaşamını etkileyecek yeni düzenlemeleri özetle ve kısaca şöyle:

Hayvan kesimi muayene ve denetleme harcı getirilecek. Kümes hayvanları için 1 YKr olan harç, küçükbaş hayvanlarda 1 YTL, büyükbaş hayvanlarda ise 5 YTL olacak.

Havagazı, doğalgaz ve likit petrol gazı ile imalat ve üretimde kullanılan elektrikte, bunların satış bedeli üzerinden yüzde 1, diğer elektrik tüketimlerinde yüzde 5 oranında "Elektrik ve Gaz Tüketim Vergisi" alınacak.

SU ve KONAKLAMA VERGİSİ

Kaynak suyu ve işlenmiş su vergisi'de hayatımıza girecek ve bir litreye kadar olan şişelerden 1 YKr alınacak. 25 litreden büyük kaplarda ise vergi "kap başına" 10 YKr olacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tahsilatının yarısı mahalli idarelere aktarılacağı için MTV'de inanılmaz artışlar gündeme gelebilecek.

Turizmcilerin de konaklama vergisi ödemesini gündeme getirecek tasarıyla, otel, motel, tatil köyü, pansiyon gibi tesis ve yerlerde konaklayanlar da yüzde 3 üzerinden "Konaklama Vergisi" ödeyecek.

BAR, PAVYON VERGİSİ

Bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kabare ve dansing gibi eğlence yerleri günlük 80 YTL eğlence vergisi ödeyecek.

Köy kahvehaneleri hariç tüm kahvehaneler de günlük 5 YTL eğlence vergisi ödeyecek. İnternet kafelerin yanı sıra elektronik oyun salonları, atari salonları ve her türlü makine ile oyun oynanan yerler de bu miktarı ödeyecek.


Bilet, jeton, marka ya da manyetik kartla girilen hipodrom, araba yarışı, sinema, konser, lunapark, sirk, spor yarışmaları ve benzeri eğlencelere katılanların ödeyeceği giriş bedelinin yüzde 10'u vergi olacak.

UMUDA YENİ VERGİ

Spor-Toto, Skor-Toto, Süper-Toto, Spor-Loto, Gol-7, İddaa ve benzeri oyunlarda, her bir kolondan 2 YKr vergi alınacak.

Ayrıca milli piyango, hemen kazan ve benzeri oyunlarda ise her bilet için 10 YKr’den az olmamak üzere, bilet bedelinin yüzde 20’si kadar Şans Oyunları Vergisi alınacak.

At yarışlarında da 10 YKr’den az olmamak üzere her bir katılma bedelinin yüzde 25’i oranında vergi alınacak.

ARABAYA PARK HARCI

Geçici kullanma harcı oluşturulacak ve yetkili idare meclisleri tarafından belirlenmiş alanların geçici olarak kullanımı için para alınacak. Belirlenen yerlerin geçici kullanımında metre kare başına günlük 2 YTL harç alınacak. Taşıtların geçici olarak park edilmesi durumunda her taşıt için saatte 2 YTL, günlük 7 YTL, taksi duraklarında ise taksi başına yıllık 30 YTL olarak harç uygulanacak.

DÖŞENECEK KABLOYA HARÇ

Yeraltı ve yerüstüne döşenecek boru ve kablonun her bir metresi için 2 YTL harç ödenecek.

Uçak, helikopter, balon veya zeplinle yapılan reklamlara da yüzeyine göre vergi gelecek. Bu tür reklamlar için günlük 10 YTL, bunun dışındaki her türlü levha tanıtımlarından da metrekare başına 100 YTL vergi alınacak.

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde; yol, park, metro veya raylı sistem yapılması halinde, buraya yakın yerlerdeki gayrimenkuller için değer artırıcı bir unsur olarak görülecek.

 Haber: Mansur ÇELİK - Ankara

Copyright © Klasinternet.NET

 
     İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Internet
· Tüm kategorilerde haber ara


En çok okunan haber: Internet:
Samsun'da polis internet kafe denetimi yapabiliyor


www.klasbilgisayar.com

     Haber Puanlama
Ortalama Puan: 3
Toplam Oy: 2


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


     Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

 Bu Haberi Arkadaşına Gönder Bu Haberi Arkadaşına Gönder


İlgili Konular

InternetTüm Hakları Saklıdır - Copyright © 2007 - 2019 Klas Internet
Sayfa Üretimi: 0.05 Saniye