İnternet, Bilgi Toplumu ve Türkiye
Tarih: 16.04.2008 Saat: 12:21
Konu: Internet


Türkiye İnterneti 15. yaş gününü kutlarken yurt genelinde yapılan İnternet Haftası Etkinlikleri tüm kesimlerin ilgi odağı haline geldi. Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen panelde interneti savunmaya, interneti konuşmaya ve doğum gününü kutlamaya davet edilen, internetin babası diye bilinen ve interneti Türkiye'ye ilk getiren kişi, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa AKGÜL her sene olduğu gibi bu sene de gösterilen ilgiden oldukça memnun olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.

İnternet, Bilgi Toplumu ve Türkiye konulu sunumunda; İnterneti nasıl algılamalı, Demokrasi ve internet, Bilgiye erişebilen, bilgiyi kullanan, işleyen ve bilgi üreten bir toplum hakkında bilgiler veren AKGÜL internetin geçmişine ve bugününe değindi. 1950'li yıllarda hayal edilen, 1969'lu yıllarda lab'te başlayan, 1983 yılında saha deneyleri yapılan ve 2000'li yıllarda 'Dot Com' balonu, internet2, web2 konularında aydınlatıcı bilgiler sundu.

Ayrıca panelde rakamlar ile internet konusuna da değinen Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Mustafa AKGÜL Türkiye’de online alışveriş pazarının inanılmaz derecede büyüyerek 1 milyar dolar seviyelerine ulaştığını, ADSL abone sayısının 4.6 milyon kişi, Türkiye’nin aylık toplam sayfa gösteriminin 12 milyar adet, Reklam alanı olarak değerlenen sayfa oranlarının % 6, herhangi bir kullanıcının internetde günlük ortalama sayfa ziyaretinin 30 olduğunu, Trafiğin Yurtdışı sitelerde oluşan kısmının % 40, Güney Kore’de İnternet penetrasyonunun % 80 olduğunu dile getirdi.Konuşmasının sonunda Samsun İnternet Kurulu Başkanı ve Vali Yardımcısı Mehmet MIZRAK tarafından çiçek, Samsun İl Telekom Müdürü İsa ÖMÜR tarafından günün anısına hediye takdim edildi.

 Haber: Gökşin Y.KIVANÇ

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=102