Bilgisayar ve Veri Güvenliği anlatıldı
Tarih: 16.04.2008 Saat: 16:34
Konu: Internet


Samsun İnternet Haftası Etkinlikleri kapsamında DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen panelin ikinci gününde 'Bilgisayar ve Veri Güvenliği' konusunda sunum yapan OMÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa ULUTAŞ, Sunucuların fiziksel güvenliğini sağlama, Ağa erişim haklarının doğru belirlenmesi, (PGP) Değerli verilenin şifreli olarak saklanması, Yedekleme, düzenli yedek alma ve fazladan disk ile veri kaybı azaltma konularında bilgi aktardı.

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarların işletim sistemlerinin güvenliğinin sağlanması ve buna paralel olarak güvenlik duvarının önemine değinen ULUTAŞ, antivirüs yazılımı kullanımlarında nelere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, tarayıcı güncelleştirmeleri ve internet'de güvenli gezinti yapmanın püf noktalarını anlattı.

Günümüzde sık kullandığımız kablosuz internetin güvenliğinin etkinleştirilmesi ve güvenli bağlantının sağlanması konusuna değinen OMÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa ULUTAŞ, kullandığımız bilgisayarların güvenlik taraması yapmak için www.microsoft.com adresinden ek program indirebileceğimiz gibi, (SCBM) Online güvenlik taraması yapmak için http://onecare.live.com adresini ziyaret edilmesini önerdi. Sunumun sonunda Samsun İnternet Kurulu Başkanı ve Vali Yardımcısı Mehmet MIZRAK tarafından Samsun şehrini temsil eden Atatürk Büstü takdim edildi. Haber: Gökşin Y.KIVANÇ

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=103