Bilişim - İletişim Teknolojileri Stratejileri
Tarih: 21.04.2008 Saat: 13:41
Konu: E-yaşam


Samsun İnternet Haftası Etkinlikleri kapsamında DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen panelin dördüncü gününde 'Çağdaş Yerel Yönetimlerde E-Belediyecilik ve Bilişim-İletişim Teknolojileri Stratejisi' konusunda sunum yapan Microsoft Danışmanı Dr. Müh. Gülay ÖZALP, 21. Yüzyılda Çağdaş Yerel Yönetimler, E-Belediye / E-Dönüşüm ve Bilişim – İletişim Teknolojileri Stratejisi konusunda bilgiler sundu. Her Belediye’nin kendi Vizyon ve Misyonu’ndan, Zihniyet ve değerlerinden, ürün / hizmet / tanıtım anlayışından, gelenek ve göreneklerinden, kurum ahlakından, tüm sosyal paydaşlarından (kurum yöneticileri, çalışanlar, tedarikçiler, hemşehriler, kentliler) ve toplumla oluşturduğu ilişkiler sistematiğinden, amaç ve hedeflerinden, güçlü ve zayıf yönlerinden, geçmişinden, bugününden ve gelecekle ilgili beklentilerinden oluşan bir kimliği olduğunu anlatan Dr. Müh. Gülay ÖZALP, günümüz çağdaş belediyecilik anlayışı bağlamında yerel yönetimlerin yasalarla yerine getirmekle yükümlü olduğu hizmetlerin yanında, Bilişim – İletişim Teknolojileri Stratejilerini de uyguladıklarını kaydetti.

21. Yüzyılda Çağdaş Yerel Yönetimler konusunda bilgiler aktaran ÖZALP, günümüzde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yerel yönetimler ve özellikle belediyeler çok hızlı ve çok çarpıcı bir değişim, gelişim, dönüşüm sürecine girmiş ya da sokulmuş bulunduklarını, ve bu özgün süreç'in “e – Dönüşüm” diye tanımlandığını, tüm kurum ve kuruluşlar için olduğu gibi çağdaş belediyeler için de “e – Dönüşüm”, olmazsa olmazların arasında olduğunu ve böyle bir gelişmenin temelinde yine birbirleriyle bütünleşik olan iki temel olgunun varlığını anlattı.


Panelin ilerleyen saatlerinde 'E-Belediyecilik' konulu sunumunu yapması için davet edilen Microsoft Ankara Bölge Müdürü Sn. Emre PEKER, Microsoft vatandaş hizmet platformu ve E-belediye yapısı, otomasyon sistemleri hakkında bilgiler aktardı. Portal sistemlerin önemine değinen PEKER, vatandaş, memur, politikacı, ziyaretçi gibi bir çok insanın tek portal üzerinden farklı arayüzlere ulaşarak mümkün olan en hızlı bilgiye ulaşmanın önemine değindi. Portal kurulumu, kullanımı, takvimlendirme ve sorgulama panellerinin incelenmesi, arama motoru ve çağrı merkezi gibi iletişim bölümleri, acil önlem yönetim merkezi, araç takip sistemleri ve hatta doğum kayıtları ve çocukların aşılama bilgilerine ulaşabilmek için e-servis uygulamaları hakkında bilgiler sunan Sn. Emre PEKER bu konuda Kenya'da başarılı bir şekilde yapılmış örnekten de bahsetti.

Dünyadaki E-devlet uygulamalarına örnekler veren PEKER, Mısır, Romanya, İngiltere, Tunus, Kuveyt ve Çek Cumhuriyetlerinin başarı öykülerini anlattı ve stratejik plan ve e-çözümleri hayata geçirmenin yollarını sundu.

Sunumun sonunda, Dr. Müh. Gülay ÖZALP'e hediyesini Samsun Valiliği Bilgi İşlem Yöneticisi - TBD Samsun Temsilcisi Mustafa KARABİBER, Microsoft Ankara Bölge Müdürü Sn. Emre PEKER'e Samsun Valiliği Bilişim Koordinatörü Aslı Ayşe BİLİR tarafından Samsun şehrini temsil eden Atatürk Büstü takdim edildi.

 Haber: Gökşin Y.KIVANÇ

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=104