Siber saldırılarda Japonya dünya birincisi
Tarih: 20.11.2008 Saat: 14:35
Konu: Bilişim Suçları


Yapılan bir araştırma, dünya genelinde siber saldırıların en çok nereden geldiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre Japonya, dünya geneli hesaplandığında %30'luk oranıyla en çok saldırı trafiğinin geldiği ülke oldu. Teknoloji dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan Uzak Doğu ülkesi Japonya, artık sadece gelişmiş teknolojisiyle anılmıyor. Akamai şirketi tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, saldırı trafiğini kullanan ülkelerin bu trafiğe hangi oranda katkıda bulundukları tespit edildi. Buna göre Japonya, dünya geneli hesaplandığında %30'luk oranıyla en çok saldırı trafiğinin geldiği ülke oldu.

Araştırma öyle göz ardı edilecek türden değil; zira Akami şirketi, bu araştırmayı yaparken sahip olduğu 30.000'den fazla global ağdan faydalanarak bu araştırmasını gerçekleştirdi ve web saldırılarının yoğunluğunun hangi ülkelerden geldiği tespit edilmeye çalışıldı.

Japonya, %30'luk oranla bu trafiğin öncüsü olurken, ABD de %21.5'lik oranıyla hemen Japonya'nın arkasında yer aldı. Çin ise Japonya ve ABD'nin ardından %16.8'lik oranıyla saldırı trafiğine 3. derecede katkıda bulunan ülke oldu.

Araştırmanın ortaya koyduğu ve dikkat çekici diğer sonuçlar ise şöyle: Kişi başı IP adresi ile İsveç, Finlandiya ve Norveç başta olmak üzere İskandinav ülkelerinin büyük bir kısmı dünya geneli IP bağlanırlığı konusunda ilk sıralarda bulunurken, ABD ise %34'lük oranıyla 7. sırada yer aldı.

Genişbant yoğunluğunun da ölçüldüğü araştırmada %35.1'lik bir ortalamaya sahip olan Danimarka, dünya sıralamasında birinciliği kimseye kaptırmazken, ABD ise yine bu ülkeleri geriden takip ederek %23.3'lük oranıyla 15. sırada kendine yer bulabildi.

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=120