Messenger veya Skype programları hırsızları yakalatıyor
Tarih: 05.06.2009 Saat: 15:15
Konu: Bilişim Suçları


İnternet bağlantılı bilgisayarlar çalındığında bulunması daha kolay oluyor. MSN Messenger, Skype, ICQ veya Camfrog gibi sohbet programı kurulu bilgisayarlar çalındıktan sonra ilk çalıştırıldığında yerini belli etmiş oluyor. Bilgisayar açıldığında aktif hale gelen sohbet programının internet ağına bağlandığı noktayı tespit eden polis, suçluya da kolaylıkla ulaşmış oluyor. Böylece Messenger ve diğer sohbet programları, bilgisayar hırsızlarının kâbusu haline geldi. Çalınan cep telefonlarının da baz istasyonunu gördüğünde verdiği sinyalden suçluya ulaşıldığını belirten uzmanlar, kullanıcılara sohbet programlarını açılışta online veya aktif hale gelecek şekilde ayarlamalarını tavsiye ediyor. Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener, son zamanlarda çalınan kullanılmış bilgisayarların bulunmasının MSN Messenger gibi sohbet programları sayesinde arttığını söyledi.

Yener, “Kullanıcı eğer 'bilgisayarım ilk açılışta sohbet programımı da açsın' şeklinde ayarlama yapıyorsa çalındığı zaman ulaşmak kolay oluyor. Bilgisayar internete bağlandığı anda IP numarası sayesinde yerini belli etmiş oluyor. Bilgisayarı çalınan kişi eğer resmi makamlara başvurusunu yapmışsa Microsoft'tan da IP adresi talep ediliyor. Biz de MSN Messenger'in bağlandığı son bilgileri emniyet birimlerine iletiyoruz. Bu şekilde polis bilgisayara ulaşmış oluyor. Bu yöntemle birçok bilgisayara ulaşıldı.” dedi.

Son zamanlarda bilgisayar ile ilgili işlenen suçların çoğaldığına dikkat çeken Ekrem Yener, “Bilgisayar kullanım oranı yükseldikçe suçlara alet edilmesi de artıyor. Birkaç yıldır hiç beklenmeyen suç kavramlarıyla karşılaşıyoruz. Neredeyse her gün Adalet Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüklerinden 'Suça karışmış kişinin IP numarasını istiyoruz.' şeklinde talep geliyor. Aylık bilgi istenen dosya sayısı 100'ü geçiyor. Son zamanlarda polisler bir yere baskın yaptıklarında silah aramak yerine bilgisayara bakıyor. Çünkü suç mahallinde bilgisayar bulunması birçok bağlantıyı ortaya çıkartıyor. Yakın zamanda gerçekleşen Gamze Özçelik olayı ve Gazeteci Baki Koşar cinayetinde de polis, bilgisayar bağlantıları üzerinden suçlulara ulaştı.” şeklinde konuştu.

Emniyet ve hukukçuların artık bilişim konusunda oldukça hızlı işlem yaptıklarını ifade eden Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yener, şunları söyledi: “Eskiden bir e-posta adresinin çalınması veya internet üzerinden hakaret edilmesi gibi konuları savcılığa şikayet ettiğinizde konu anlaşılamadığı için işlem yapılması zor oluyordu. Birkaç yıldır verilen eğitimler sayesinde artık Türkiye'nin her noktasından bir dilekçeyle internet üzerinde işlenen suçların takibi yapılıp suçluya ulaşılabiliyor. Eskiden suçluların kaçabildiği tek yer umuma açık yer olan İnternet Kafelerdi. Son çıkan İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları yasası ve yönetmeliğe göre internet kafelerde kamera kaydı tutma zorunluluğu getirildi ve kafe içinde bulunan tüm client bilgisayarların iç IP logları tutulmakta, bunlar ana makinede (server'da) saklanmaktadır. Müşteri bilgisayarların (client'lerin) hangi saatde hangi siteye giriş yapıldığı ve bu bilgisayarda kimin oturduğu da kamera kayıtları sayesinde kolayca tespit edilmektedir. Bilişim yoluyla hakaret, e-postanın şifresini çalıp adresi gasp etme, belli bir adresten rahatsız edici e-postaların gelmesi Cumhuriyet Savcıları'nın görev alanına giriyor. Dilekçeyle başvurulduğunda ise hemen işlemler başlatılıyor. Bilgisayar kullanıcılarının chat yoluyla sohbet ederken çok dikkatli ve uyanık olmaları gerekiyor. Çünkü kötü niyetli kişiler konuşurken verilen bilgilerle e-posta alırken kaydedilen özel bilgilere ulaşıp adresi çalabiliyor.”

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=129