AİKO TTNET reklamlarına dur dedi
Tarih: 15.07.2010 Saat: 10:10
Konu: Internet


Son günlerde televizyon ekranlarında sıkça görmeye başladığımız TTNet reklamı, kısa adı AİKO olan Ankara İnternet Kafeciler Esnaf Odası Başkanlığı tarafından durdurulmak isteniyor. Reklam filminde evde internet kullanımının TTNet tarafından düzenlenen yeni bir kampanya ile ayda 3 TL'ye mümkün olabileceği mesajı verilmektedir. Söz konusu mesaj tüketicilere evde ve ev dışında internet kullanılması durumunun mizahi bir şekilde karşılaştırılması ile aktarılmaktadır.

Reklam filminde anne tarafından söylenen "hem ayrıca çocuğumun ne işi var internet kafelerde?" ifadeleri ile ev dışı ortam olarak internet kafeler hedef alınmıştır. Bu ifadenin tüketicilerce ve özellikle internet kafe işletmecilerince internet kafelerin gidilmemesi gereken yerler olduğu şeklinde algılanacağı düşünülmüştür.

Bir ürünün veya hizmetin farklı olan özelliğinin ve/veya avantajının tüketiciye bir alternatif olarak sunulmasında bir sakınca bulunmamaktadır, ancak Özdenetim Esasları'nın "Kötüleme" başlıklı maddesine göre bunun bir başka ürün/hizmet gruplarının kullanımının engellenmeden yapılması gerekmektedir. TTNet "Ayda 3 TL'ye internet" reklam filminde yer alan "hem ayrıca çocuğumun ne işi var internet kafelerde?" ifadesi internet kafelerin tercih edilmemesi gereken yerler yönünde bir anlatım taşıdığından Özdenetim Esasları'nın "Kötüleme" başlıklı maddesine aykırı nitelikte görülmüştür.

Kurul görüşü reklam veren ve medyaya iletilmiş, TTNet "Ayda 3 TL'ye internet" reklam filminde gerekli düzeltmeler yapılmadıkça bu hali ile yayınlanmaması istenmiştir. 17 Temmuz Cumartesi günü itibariyle reklam filminde gerekli düzeltmelerin yapılmış veya yayınının durdurulmuş olması gerekmektedir. Aksi taktirde reklam filminin yayınının durdurulması için medyaya 19 Temmuz Pazartesi günü yazı gönderileceği bildirilmiştir.Haber: Selahattin Sayar

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=139