Sansüre karşı adım adım!
Tarih: 20.07.2010 Saat: 10:06
Konu: Internet


Temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan internet sansürüne karşı Taksim Meydanı'nda eylem yapıldı. Türkiye'de kapsamı gittikçe genişleyen internet sansürüne karşı tavır alan çok sayıda sivil toplum kuruluşu, internet sitesi ve internet kullanıcısı 17 Temmuz 2010 saat 17:00'de Taksim Meydanı'nda toplanarak protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. "İnternet Kullanıcılarının Bilgiye Erişim Hakkı ve İfade Özgürlüğünü Engelleyen İnternet Sansürüne Karşı Yürüyüş" adıyla gerçekleştirilen organizasyonla, sansürün bilgiye erişim, hukuk devleti, ifade ve iletişim özgürlüğü ilkelerine aykırı olduğu, ülke ekonomisi ve gelişimine büyük engel teşkil ettiği vurgulandı.

Taksim Meydanı'nda başlayan yürüyüş için yapılan basın açıklaması ve destekleyen kuruluşlar şöyle:

"Bilindiği gibi, bugün Türkiye'de gerek bireysel gerekse kurumsal yapıya sahip internet kullanıcıları ciddi bir engellenme ile karşı karşıyadır.

Bilgi çağında bilgiye erişim hakkının yok edilmesi, en başta demokratik bir hukuk devletinde ifade özgürlüğünün, bilgiye erişme ve iletişim özgürlüğünün yok edilmesi anlamına gelmektedir.

İnternette sansüre karşı ortak bir platform oluşturan bizler;

  • Sansür amaçlı kullanılan 5651 sayılı kanunun kaldırılması için,
  • Şu anda 5 binden fazla 5651 sayılı kanun kapsamında erişimi engellenmiş, 500'den fazla da bu yasanın kapsamı dışında engellenmiş web sitelerinin bir an önce açılması için,
  • Hükümetin, mevcut engelleyici uygulamalar yerine, çocukları gerçekten zararlı internet içeriğinden korumak için yeni bir politikayı, katılımcı bir şekilde geniş kamuoyu desteğini de yanına alarak yeniden üretmesi için,
  • Keyfi uygulamaların kalkması ve çocukları koruma adı altında yetişkinlerin bilgiye ulaşma temel hakkını engelleyen 5651 nolu yasanın değiştirilmesini talep etmek için, tüm internette kullanıcılarıyla birlikte, 17 Temmuz 2010 Cumartesi günü Taksim Meydanı'nda hak ve özgürlüklerimiz için yürüyoruz."


Yürüyüşe destek veren siteler:

ankara.net
bildirgec.org
bobiler.org
fizy.com
hafif.org
oyungezer.com.tr
inci.sozlukspot.com
istanbul.net
itusozluk.com
izmir.net
komikaze.net
penguen dergisi
seslisozluk.com
sozluk.sourtimes.org
uludagsozluk.com
uzman.tv
tomshardware.com.tr
zargan.com
zaytung.com

Destek veren organizasyonlar:

Sansure karsi ortak platform
SansüreSansür
Engelliweb
Muz Cumhuriyeti
Sansüre Karşı Eylem

Kaynak: ntvmsnbc

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=140