Samsun'daki İnternet Kafelere öğrenci alınmayacak!
Tarih: 12.11.2011 Saat: 14:46
Konu: Internet


Bilgi toplumuna geçiş sürecinde toplumun bilişim dünyasıyla tanışması ve bilişim teknolojilerini kullanması yönünde önemli bir yeri olan İnternet Kafeler ülkemizde zaman zaman haksız denetim ve cezai uygulamalarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Türk Toplumu İnternet kafeleri nasıl anlıyor? ve İnternet kafe işletmecileri bu mekanları nasıl bir bakış açısıyla işletiyorlar? Acımasızca yapılan eleştirilerin sayısı belli değil. Bu konuda, okulların açılması, eğitim ve öğretimin başlaması ile birlikte Mülki İdare Amirliklerince ülkemizde her yıl yeni bir düzenleme ve uygulama getirilmektedir. Oysa İnternet toplu kullanım sağlayıcıları ve Ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esas ve usulleri 1.11.2007 tarih ve 26687 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile belirlenmiştir.

Önceleri, Türkiye’de İnternet sadece basın ve yayın organları vasıtasıyla bilinirken, bugün bu teknolojinin insan hayatında önemli bir yeri olduğu gerçektir. Toplumumuzda bilgisayar kullanma yaşı düşük olduğundan daha çok İnternet kafelere gençler rağbet göstermektedir. Eskiden Halk Kütüphaneleri vardı. Bütçesi müsait olmayan ve evlerine ansiklopediler alamayan aileler çocuklarıyla birlikte bu kütüphanelere giderler ve bilgi kaynaklardan faydalanırlardı. Şimdi ise elimizin altında İnternet erişimi var ve istediğiniz her türlü bilgiye bir tık ile ulaşabiliyorsunuz. Bilisayar ve İnternet erişimi olmayan aileler ise halen İnternet Kafeleri tercih etmektedirler. Genellikle bu mekânlar birer dijital kütüphane mantığı şeklinde algılandığından gençlerin boş zamanlarında oyun ve eğlenceye vakit ayırmaları, sosyal paylaşım sitelerinde yazışmaları, Msn açıp sohbet etmeleri yadırganmaktadır. Sırf bu yüzden bile, İnternet Kafeler geçmişte olduğu gibi günümüzde de, kötü bir imaja sahip olmuşlardır. Halbuki İnternet Kafeler TİB onaylı filtre sistemleri sayesinde yasak sitelere erişimin kısıtlandığı, kamera sistemi sayesinde 24 saat kayıt altına alınan, her masanın ayrı ayrı log kayıtlarının tutulduğu son derece güvenli mekânlar haline getirilmiştir.

Ebeveynler ve aileler şunu bilmelidirler ki; asıl tehlike evlerinizde, hatta çocuğunuzun odasındaki denetimsiz, kontrolsüz ve fıltresiz bilgisayarlarda bulunmaktadır.

Bugün ülkemizde 25 binin üzerinde kayıtlı İnternet kafe bulunmaktadır.

Okul Yönetimleri ve Veliler kendi becerisizliklerinin faturalarını İnternet Kafe işletmecilerine çıkarmaktadırlar. Aileler, eğitim ve öğretim döneminde çocuklarını gerektiği gibi takip etmemekte, dersleriyle ilgilenmemekte ve boş zamanlarında nerelerde vakit geçirdiğini sormamaktadır. Giysilerini ütüleyip ceplerine harçlık koyduklarında sorumluluklarını yerine getirdiklerini zannetmektedirler. Bu çocuklar hepimizin çocuğudur. Ancak; çocukların ne zaman ders çalışacağını ve ne zaman eğleneceğini ebeveynler belirlemelidir. Bu İnternet Kafe işletmecisinin işi değildir, ve böyle bir sorumluluğu da yoktur. Sizler öğrenci kıyafeti konusunda yasak getirirsiniz fakat çocuk isterse defterini kitabını eve bırakıp, ceketini çıkararak kafeye girebilir. Bu konuda herkesin yasakçı zihniyeti bir kenara bırakıp aşağıdaki paragrafı bir defa okuması ve uygulaması gerekir.

İnternet kafeler ile ilgili anne ve babaların bilmesi gerekenler:
• 12 yaşından küçükler ancak, yanlarında veli veya vasileriyle İnternet kafelere girebilirler.

• 15 yaşından küçükler yanlarından veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra İnternet kafelere alınmazlar.

• İnternet kafelerde elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulunamaz.

• İnternet kafeler İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ve mülki idare amirliklerinden izin belgesi almak zorundadırlar.

İnternet kafeler ile ilgili anne ve babaların yapması gerekenler:
• 15 yaşından küçük çocuklarınızın gittikleri İnternet kafeleri öğrenin.

• Çocuğunuzla birlikte birkaç kere siz de gidin ve ortamı görün.

• Kafenin ruhsatı ve izin belgesi var mı öğrenin.Karar metni büyük görmek için tıklayınızHaber: Gökşin Y.KIVANÇ

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=150