Samsun'daki İnternet Kafeler sınavı geçti
Tarih: 18.06.2007 Saat: 10:03
Konu: Internet


Samsun'da polis tarafından internet kafelerde yapılan denetimlerde, kafelerin birçoğunun ilgili yönetmeliğe uyduğu, filtreleme programlarının kurulduğu ve bilgisayar kullanıcılarının gayri ahlaki sitelere girişinin engellediği belirlendi. Özellikle hafta içi 08-18 saatleri arasında ilk ve orta öğretim öğrencilerinin eğitim öğretimin olduğu dönemlerde okul kıyafetleriyle alınmadığı gözlemlendi.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü polislerinin katılımıyla gerçekleşen internet kafe denetimlerinde, kafeler alınan kararların uygulanması bakımından temiz çıktı. Polisin yaptığı uygulamada, özellikle gençlerin şiddet, terör, pornografi ve kumar alışkanlığını özendiren, alkol ve uyuşturucuyu teşvik eden sitelerin kullanımının önlenmesi amaçlandı. Kafe sahiplerinin yasa ve yönetmeliklere uyması sevindirici bulundu.

Samsun Emniyet Müdür Yardımcısı Ünal Uysal, internet kafelere yapılan denetimlerin süreceğini ve kesinlikle kanun dışı uygulamalara müsamaha gösterilmeyeceğini belirterek, "Valiliğin aldığı karar doğrultusunda, İnternet Kafelerde şikayete konu olabilecek mail gönderme işlemini kimin yaptığının belirlenmesi için bütün kafelerin giriş ve çıkışlarında kamera sistemi olacak. Kullanıcının hangi bilgisayarı hangi saatlerde kullandığı en az 3 ay, kamera kayıtları ise en az bir hafta muhafaza edilecek. 12 yaşından küçük çocuklar ebeveynleri olmadan kafelere alınmayacak. Yasadışı sitelere girilmesi filtreleme programıyla engellenecek" dedi.

Ayrıca ilk ve orta öğretim okullarının yaz tatiline girdiği bu günlerde bu tür denetimlerin aralıksız devam edeceği, Belediye Zabıta Ekiplerinin özellikle İnternet Kafe ve Kafeterya gibi umuma açık yerleri havalandırma, temizlik ve hijyen konusunda sıkı kontrollere tabi tutacakları bildirildi.

Samsun merkezde denetlenen kafelerin hemen hepsinin ilgili yasalara uyduğu görülürken, ilçelerle birlikte ilde bulunan 449 kafenin sahiplerinin aynı hassasiyeti göstermesi istendi.

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=44