İnternet kullanımının artması ve güvenlik önlemleri
Tarih: 22.06.2007 Saat: 09:29
Konu: Internet


Günümüzde Internet’in etkin bir şekilde kullanılması, bilgi teknolojileri stratejilerinin Internet üzerine kurulması, kurumların dünyanın her tarafından erişilebilir hale gelmesini sağlarken güvenlik tehditlerini de beraberinde getirmiş durumda. İş süreçlerinin Internet ortamına taşınması, şirket bilgilerinin çalışanlardan müşterilere kadar çok daha büyük bir kitleye açılmasıyla birlikte artık şirketler için ticari ve entelektüel sermaye olarak görülen kurumsal bilginin de korunması ihtiyacı her geçen gün biraz daha artıyor.

Ayrıca şirketlerin yerel alan, geniş alan ve iç/dış ağ diye tanımlanan bölgeleri dışında güvenliklerini sağlamaları gereken farklı noktalar da söz konusu. Diğer yandan Türkiye’de ve dünyada ADSL kullanımının artması, cep telefonu ve mobil cihazların yaygınlaşması dolayısıyla mobil cihazlara da yönelen virüs saldırıları da düşünüldüğünde sorun yaşanma ihtimalini daha çok artırıyor. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda kurum ve kuruluşlar için ortaya çıkan bilgi güvenliği ihtiyacı, her geçen gün güvenlik pazarını da değişime ve gelişime zorluyor. Kurumlar, fiziksel ve elektronik bilgi güvenliği için erişim yetkilendirme, kimlik tanıma, kimlik yönetimi, saldırı tespit ve önleme gibi sistemlere ihtiyaç duyuyor.

Uzmanlara göre, bu nedenle önümüzdeki dönemde şirket ve kurumlarda güvenlik bilinci daha da artacak ve buna bağlı olarak bugüne kadar lüks görülen güvenlik yatırımları da giderek artan bir ivme kazanacak. Şirket ve kurumlarda uluslararası güvenlik standartlarına uyum konusunda uygulamalar artacak. Bu değişim sürecinde yeni teknolojiler önem kazanacak. Bunların başlıcalarından biri olan e-imza ise güvenlik pazarının etkin uygulamalarından biri olarak yaygınlaşacak.

 Haber: Yeşim Çinioğlu

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=45