İnternet korsanlığı yön değiştiriyor
Tarih: 16.07.2007 Saat: 16:58
Konu: Bilişim Suçları


İnternet ve bilgisayarın yayılması ile kendi gündemini oluşturan internet korsanlığı yön değiştirdi. Daha önce sadece ses getirmeye sansasyon sağlamaya yönelik internet korsanlığı yerini parayı takip eden yeni nesil ataklara bıraktı. Yeni nesil korsanlar cebinizdeki paranın peşinde. Websense CEO'su Gene Hodges geçtiğimiz hafta iş ortakları ile buluşmasında yeni nesil ataklardan ve bu atakların dünyada nasıl bir yön izlediği ile ilgili yeni yöntemlerden bahsetti.

Hodges "Bu tür ataklar daha çok ekonomik açıdan para sirkülasyonu çok olan ülkelere yapılmaktadır. Türkiye bu noktada şimdilik yoğun atak altında bir ülke değil ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmiyor. Türkiye ekonomik yapısı ile herkesin dikkatini çekecek derecede hızla büyüyor ve ekonomik büyüme oldukça bu türden atakların doğrudan şirketleri ve kullanıcıları hedef alacağını tahmin ediyoruz. Şu aşamada ataklar daha yerel, ama çok yakında küresel internet korsanlarının Türkiye'yi hedef alacağını tahmin ediyoruz" dedi. Surfcontrol satın alması son aşamada Personel verimliliği ve web güvenliği konusunda Websense dünyada olduğu gibi Türkiye de pazarın yüzde 45'lerden fazlasına sahip durumda olduğunu iddia eden Hodges, "Bu seviyede bir pazar yoğunluğunu Bilgi Güvenliği ve Sızması konularında da yakalamak istiyoruz. Websense bugün dünya filtreleme pazarının yüzde 49.6'sına sahiptir. Bizi takip eden an yakın rakibimiz bir İngiliz şirketi olan Surfcontrol'dür. Mayıs ayı itibariyle Surfcontrol şirketini de satın almış bulunmaktayız. Şu an itibariyle ABD'deki ve İngiltere'deki regülatörlerin onaylarını beklemekteyiz. Bu onaylar tamamlandıktan sonra bu yılın sonuna kadar bu birleşmeyi tamamlamak istiyoruz. Bu birleşme tamamlandıktan sonra, e-posta filtreleme alanında ve internet bulutu içerisinde filtreleme konularında da Websense kalitesini müşterilerimize sunacağız" şeklinde konuştu.

Gene Hodges, sözlerine şu şekilde son verdi: "Websense olarak dünyanın en büyük şirketlerinin çoğuna çözüm sunuyoruz. Bunun yanında 25 kullanıcıya kadar küçük müşterilerimizin de ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler sunmaktayız. Websense olarak bir çok üründen farklı olarak yüksek zekaya sahip ürünlerle güvenlik konusunda çözümler üretmeye devam edeceğiz."

Proaktif koruma ön planda

Websense'in internet üzerinden gelecek zararlı kodlara karşı proaktif bir yaklaşımla müşterilerini koruduğunu söyleyen Hodges, Websense'in kurum içinde sayısal ortamda tutulan bilginin güvenliğinin sağlanmasına yönelik çözümlerle tüm dünyada yüzde 46'lık pazar payı sahibi olduğunu da vurguladı. Hodges, "2008 ve önümüzdeki yılların en önemli konusunun Bilgi Güvenliği olduğunu düşünüyoruz ve bu konuda teknolojik olarak lider çözümlerle dünya ve Türkiye pazarına çözümler sunacağız" dedi.

 Kaynak: BThaber

Bu haberin geldiği yer: Klas Internet - internet haberleri, teknoloji, kafe, oyun inceleme, samsun internet evleri
http://www.klasinternet.net

Bu haber için adres:
http://www.klasinternet.net/modules.php?name=News&file=article&sid=50